Legendární De La Soul se vrátí do Prahy oslavit třicetiny debutu

Soul, jazz, funk, originální využití samplů a chytré texty. Jedno z nejoceňovanějším alb alternativního hip hopu 3 Feet High and Rising vyšlo v březnu roku 1989. De La Soul ho připomenou na letošních Strunách podzimu. Vystoupí 13. 11. ve velkém sále pražské Lucerny.

23. květen 2019 11:00:42

Právě díky desce 3 Feet High and Rising se stali De La Soul průkopníky žánru. V názvu se inspirovali z písničky Johnnyho Cashe a nabídli na něm docela jiný přístup k hip hopu, než bylo do té doby zvykem. Byly na něm nejen hity jako Me Myself and I, The Magic Number nabo Buddy, ale taky chytré texty a muzikantská poučenost.

Album, které figuruje v žebříčcích nejlepších hiphopových desek všech dob,vybral před devíti lety americký kongres do své knihovny, kam zařazuje desky mimořádného kulturního, historického a estetického významu.

Jiný přístup je De La Soul vlastní dodneška. Je to patrné například z jejich spolupráce s Damonem Albarnem na projektu Gorillaz, ze které vzešel třeba hit Feel Good Inc.

že se hudebně nezasekli dokládá také jejich nejnovější, dva roky stará deska And the Anonymous Nobody…, na které spolupracovali třeba David Byrne a Pete Rock. Hiphopová linka, kterou v posledních letech Struny podzimu nastavily, je čím dál zajímavější. V minulosti už na nich zahráli Young Fathers, Shabazz Palaces nebo Open Mike Eagle. S De La Soul se teď festival, kde se obyčejně hraje jiná hudba než hip hop, vypravil zpátky ke kořenům.