Vossi Bop

Stormzy devastuje Británii Vossi Bopem. Aneb do hajzlu s vládou a brexitem!

V éře trapu, kdy jsou texty často až druhořadé, se britský rapper Stormzy vrací s trackem a klipem plným komentářů současné společnosti. Je trefný, syrový a cameo si v něm střihl Idris Elba.

8. květen 2019 15:43:25

Zapomeň na klasický grime. Zvuk britského rapu teď udává Stormzy. Nápad na skladbu Vossi Bop dostal už okolo roku 2016, dozrála ale až teď. V době, kdy se ve Velké Británii schyluje k brexitu a Stormzy konečně připravuje druhou desku. Zatímco v jednom baru haní ostrovní vládu a politika Borise Johnsona, zbytek tracku oplývá odkazy na rapperův rodný Londýn a komunitu. „Za mikrofonem cítím skutečné sebevědomí. Přesně tam potřebuju být,“ řekl Stormzy před lety v rozsáhlém rozhovoru pro Pitchfork.

„Moji bratři nedabují, jedeme jen Vossi Bop,“ rapuje v úvodu svého nového tracku. Taneček Vossi Bop našel pětadvacetiletý rapper na Twitteru u chlápka s přezdívkou NLVossi. Žádný jiný pohyb prý teď Stormzyho náladu nereflektuje víc. „Ztělesňuje všechny moje vlastnosti. Sebevědomí, humor, styl, vkus, anarchii i chaos,“ vysvětloval na Beats 1. Perfektní videoklip, který plyne, jakoby byl natočený na jeden take, má všechno – auta, styl, dominanty Londýna i meme potenciál. Nejvíc ale překvapí moment, kdy se vedle Stormzyho objeví herecká superstar Idris Elba ve slunečních brýlích a obleku hodném Jamese Bonda.

Vossi Bop by se zároveň mohla stát první ochutnávkou ze Stormzyho připravované desky, která by měla vyjít ještě letos. Rapper debutoval před dvěma lety s albem Gangs Signs & Prayer, díky kterému získal hudební ceny jako Brit Award a BBC Music Award. Před časem naznačil, že by si na své druhé řadové nahrávce chtěl mimochodem i zahrát na akustickou kytaru. Další důležitý milník pak Stormzy pokoří v červnu, když vystoupí jako jeden z headlinerů ikonického festivalu Glastonbury na jeho hlavní Pyramid Stage.