foto: Michal Budinský

Lazer Viking v novém klipu mění minulost

Co mají společného vycházející hvězdy tuzemského popu s vaším nejoblíbenějším anachronickým anarchistou rock’n’rollu? Nyní možná víc, než jste si kdy dovedli představit.

18. duben 2019 12:25:49

Lazer Viking se svou fascinací zaprášenými kapitolami historie populární hudby nikdy moc netajil. Jak už jste si mohli všimnout ve videu k pilotnímu singlu Less Than Three, záliba v citování zásadních popkulturních milníků již překonala hráze jeho písničkářství a přelila se v plné síle i do vizuální složky.

„To, co dělám, není žádná nostalgie nebo sentimentální povzdech nad zlatými časy, které většina z nás neměla ani šanci zažít. Hudba by přece měla primárně sloužit jako brána k objevování další a další hudby. Ať už nové nebo staré. Ta cesta, kterou vám ukazuju já, má jenom o něco doslovnější systém značení, než jste možná zvyklí,“ říká Lazer Viking.

Ve videu k druhému singlu Everyone But U z nového alba Drag se ale Vikingova hra posouvá ještě o úroveň dál. Společně s režisérem Jiřím Horenským se jim podařilo do natáčení zapojit i úctyhodný výběr vycházejících hvězd české scény. Nejenže se v něm tak propojuje minulost s budoucností, potkávají se zde na pozadí i žánry od elektronické alternativy přes rap až po pop nejhrubšího zrna v podobě zpěvaček a skladatelek Never Sol, Viah, Zofie Dares, Emmy Smetany a Hellwany.

Jediná otázka, kterou teď ještě nedokážeme zodpovědět, je, jak se na klip k Everyone But U budeme dívat s odstupem času. To už je opravdu jen ve hvězdách.