Ilustrátor Jiří Jaroš odpovídá na 25 rychlých otázek

BIGG MAGG ti ve spolupráci se studiem DRAWetc. přináší sérii rychlých rozhovorů s předními ilustrátory. Tentokrát jsme vyzpovídali Jiřího Jaroše.

28. březen 2019 17:21:35

#BLAF je série krátkých rozhovorů nejen o ilustrátorech a grafických designérech, ale také o street artistech a jiných umělcích, kteří tvoří cokoli vizuálního. Spolu se studiem DRAWetc. vám tyto nekonvenční umělce chceme přiblížit, a přinášíme vám tedy sérii krátkých rozhovorů týkajících se jejich profesního života a pracovních návyků. Zatím jsme stihli již vyzpovídat Jakuba Gajdošíka, Jana Grumla, YVANSa a dalších.

Věříme, že vám, našim čtenářům, tyto rozhovory poslouží jako zdroj pobavení, a možná také inspirace ke kreativní tvorbě. Dnes vám představujeme Jiřího Jaroše, ilustrátora, jehož tvorbu vkládáme mezi jednotlivé otázky.
BLAF je tajuplné blafání s ilustrátory.

“Jiří Jaroš”, ilustrátor

1. Analog nebo digital?
Určitě časově převládá hlavně digitál kvůli typu zakázek, který dělám. Analog skoro pokaždý na začátku v podobě rychloskici konceptu a pak taky někdy pro nějaký osobní projekt jako základ, barvy pak stejně digital.

2. Štětec nebo stylus?
Stylus nebo spíš Apple Pencil teď tahám sebou pořád. S klasickým štětcem sme nikdy moc kamarádi nebyli.

3. Fixa nebo tužka?
Oboje. Tužku v podobách 2B až 6B, dlouhou i špačka, tupou i ostře ořezanou, hlavně na skici nebo na insane detaily. Fixa aka brushpen Pentel spíš jen okrajově.

4. Papír nebo grafický tablet?
Wacom cintiq 22hd, protože jeho displej v zimě příjemně zahřívá ruce a ušetřím tak za energie. A taky Ipad Pro, protože je přenosný a je to geniální nástroj, co zahejbal světem ilustrace.

5. Skicák nebo halda papírů?
U skicáku se neumim uvolnit a mám trochu pocit, že každá stránka by měla být dokonalá nebo dokončená, takže sem kolikrát stránky vytrhával, což je sick :). Takže v rámci záchrany planety jsou nejlepší zapomenutý papíry od tiskárny z druhý nepotištěný strany.

6. Photoshop nebo Ilustrator?
Hlavně ilustrátor na vektorový němectví, Photoshop jenom někdy na final touch. Jinak teď hodně ProCreate.

7. Freelancer nebo zaměstnanec?
Freelancer spolupracující dlouhodobě s jednou firmou :)
Dělající další zakázky a projekty po večerech.

8. Pojmenuj svůj style tvorby?
Podle mě taková fúze ilustrace, graf. designu. Baví mě komiksová tučná linka, solid plochy a charaktery.

9. Kde je tvoje pracovní místo?
Přes den v kanclu v agentuře, večer ve svym koutě doma.

10. Jak odpočíváš?
Tělocvik, kolo, příroda, knížky, komiksy, filmy, seriály, ps4

11. První práce?
První zakázky a tím nejzásadnější období pro mojí tvorbu bylo, když jsem při škole dělal plakáty na DNB akce, třeba tři do měsíce. Lidi z Nyxu možná pamatují.

12. Projekt kterej se hodně nepovedl?
Nic zásadního. Většinou jenom málo času, nepochopení se s klientem, špatnej brief na začátku nebo jiný důvody co zapříčinily, že projekt skončil na dně hardisku.

13. Projekt který se povedl nebo tě hodně naučil a si na něj pyšnej?
Občas dělám ilustrace do animovaných videí, u toho se vždycky naučim nějaký nový věci z motionu do kterýho pomalu pronikám. Pyšnej sem na pár svých ilustrací vytištěných v limitované sérii. Když člověk dělá hlavně digitál, ten hmatovej vjem u tisku je dost dobrej.

14. Kde hledáš inspiraci?
Lidi kolem, móda, design, příroda, motorky, film, hudba, komiks, sci-fi, behance, dribbble…

15. Co posloucháš když pracuješ?
Mluvený slovo, podcasty, rozhovory, audioknížky, starý seriály, ale jedu si i rap, indie rock, metal, filmovou hudbu a oldies od 60’s nahoru

16. Kdy byla ta chvilka kdy sis řekl jo tímhle se budu živit?
Kreslil sem si od dětství, pokračoval sem do dospělosti takže to přislo přirozeně.

17. První věc kterou ráno uděláš?
Snažim se si více či méně úspěšně krátce zacvičit.

18. Poslední věc kterou v noci uděláš?
Dám díl Přátel nebo pár stránek z knížky.

19. Jméno finálního souboru?
Dříve to byl nesmysl finalFINAL_final,teď používám verzování takže nazev_ver09.ai nebo nazev_ver09_TISK.pdf

20. Ilustrátor, komiks, film, výstava nebo něco z poslední doby?
Za poslední dobu jsem nikde moc nebyl kromě Škapovy super výstavy ve vile Pelle a festivalu motion designu Mouvo, z toho můžu doporučit k dohledání jednoho speakra a umělce Ashe Thorpa.

21. Ilustrátor, komiks, nebo něco co je pro tebe naprosto zásadní/ základ?
Nedokážu říct asi nic k čemu bych vzhlížel, mám doma knihovnu s fantasy klasikama jako Moebius, Alan Moore nebo Gimenez i různý indie věci a sešitovky. Ale upřímně nejvíc mě baví komiks, který má nějakou historickou výpovědní hodnotu, proto mám rád všechno od Joe Sacca, trilogii Berlín od Jasona Lutese nebo Mike’s Place od Korena Shadmiho.

22. Jak sám sebe zlepšuješ a posouváš dál?
Občas koukám na tutoriály, snažim se zkoušet různý techniky a styly, dávám skoro denně hodinku na průlet věcí na behance a dribbbblu, vimeu z důvodu inspirace a sledování trendů.

23. Tetování máš?
Nemám, jednou za čas mě něco napadne, ale nikdy to nedotáhnu.

24. Tvoje forma prokrastinace?
Youtube, survival a primitive technologies a diy videa sou dost velkej žrout času :)

25. Na čem teď pracuješ?
Postupně dávám dohromady soubor charakterů, který bych si chtěl vydat jako knížku, pak nějaký menší ilustrace, který bych chtěl tisknout zase v limitce a v neposlední řadě dokončuju nejhezčí ilustrovaný svatební oznámení ever (pro sebe).