Zdroj: Studio Libeskind

Na severu Chile vznikne muzeum inspirované nejsušší pouští světa

Muzeum, které svou formou i využitými materiály odkazuje na drsnou krajinu nedaleké pouště Atacama, zachytí 6 000 let dlouhou historii chilského regionu Tarapacá.

22. březen 2019 10:49:00

Americký architekt Daniel Libeskind byl vybrán, aby navrhl muzeum severochilského regionu Tarapacá, které se bude nacházet v jeho hlavním městě Iquique. Betonová budova v barvě zeminy s nepravidelnými úhly má dle jeho slov “evokovat drsnou krajinu pouště Atacama”. Tato poušť pokrývá 1 000 kilometrů pobřeží Tichého oceánu jihovýchodně od Iquique a platí za jedno z nejsušších míst světa.


Zdroj: Studio Libeskind

Budovu, kterou Libeskind pojmenoval El Dragon de Tarapacá, tvoří tři páry paralelních vertikálních stěn, které dávají tvar hlavním výstavním prostorám muzea. Ty budu rozdělené do dvou pater, která se potáhnou po celé délce budovy, přičemž na jednom konci má vzniknout zrcadlová zeď odrážející přilehlé duny a útesy.

Uvnitř muzea se pak bude nacházet rozsáhlá sbírka artefaktů zachycující více než 6 000 let dlouhé období historického vývoje daného regionu od pravěku až do současnosti. Kromě hlavních výstav pak muzeum nabídne také kavárnu s výhledem na pobřeží či prostory pro pořádání vzdělávacích i jiných akcí.

Zdroj: Dezeen, ArchDaily