Cenu grafiky 2017 si odnesla výdechová série

Cenu za tisk z hloubky (tzv.mezzotinta) na prestižní soutěži Grafika roku 2017 si odnesl Jiří Hanuš za svoji sérii výdechových komínů metra.

25. březen 2019 08:39:25

Sérii tisků s názvem Metro I – III ztvárnil pražský učitel výtvarky a umělec Jiří Hanuš s pomocí staré a velmi obtížné techniky, tzv.mezzotinty. Technika je nazývaná též jako škrábaná či tónová rytina (z italštiny mezzo (poloviční) a tinta (tón) a byla vynalezena v 17.století. “Výdechy podzemní vzduchotechniky promlouvají svým sochařským charakterem a povyšují technickou funkci na umělecké kvality. Originální řešení jednotlivých staveb mě inspirovalo k vytvoření konceptuální grafické série, ve které usiluji o zdůraznění architektonických tvarů a objemů v atmosférickém osvětlení. Mysteriózní nálada navozená téměř úplnou absencí světla, jež občas nechává problesknout pouze některé části architektury, vyvolává dojem neskutečna a tajemna. Dochází tak k proměně na fantastické sci-fi objekty z jiných světů,” popsal důvody vedoucí ke vzniku série výdechů (které celkově zmapovala obsáhlá publikace Nádech výdech z našeho nakladatelství) Jirka Hanuš.

Zvolená technika tisku mezzotinta má charakteristický šerosvitný, měkký a malebný výraz a činí dojem uhlové nebo křídové kresby s převahou tmavých odstupňovaných míst. Výstižné jsou především jemné plynulé přechody a sametově černé tóny bez ostrých obrysů a lineární kresby. Pomocí této techniky lze reprodukovat i nejjemnější valéry obrazů.

Zbývající tisky z velmi omezené edice lze zakoupit přímo u autora

Složitý proces tvorby mezzotintových tisků lze shlédnout například zde