Zdroj: Lazareth

VIDEO: Létající motorka s tryskami v kolech přepíná mezi silničním a letovým režimem

Vozidlo s názvem Moto Volante kromě osmiválcového motoru od Maserati pohání také čtyři tryskové motory umístěné v jednotlivých kolech, která mění svou polohu z vertikální na horizontální.

18. březen 2019 15:46:11

Francouzská firma Lazareth, která vyrábí zakázková vozidla, je o krok blíže realizaci své vize létající motorky. V nově zveřejněném videu totiž zachycuje testovací let svého prototypu Moto Volante, což je čtyřkolová motorka, jejíž sklápěcí kola v horizontální poloze fungují jako trysky, a umožňují jí tak vzlétnout, byť zatím pouze s asistencí stabilizačních lan.

Uvnitř vozidla číhá osmiválcový motor o objemu 5,2 litrů z dílny Maserati, který zajišťuje pohyb po silnici. Kýžený let však umožňují čtyři tryskové motory o výkonu 96 000 otáček za minutu, které jsou zabudované do středů jednotlivých kol, přičemž dle potřeby je možné ještě další dva motory do oblasti středu podvozku. Naklánění kol do různých úhlů, a tím pádem řízení vozidla ve vzduchu, pak zajišťují hydraulické aktuátory.


Zdroj: Lazareth

Přechod mezi letovým a pozemním módem vozidlu údajně zabere pouhých 60 sekund a řidič ho aktivuje pomocí tlačítka. Celá motorka pak podle informací francouzského serveru BFM TV váží pouhých 140 kg. Mnoho dalších informací však dosud neznáme. Oficiální veřejné premiéry se má Moto Volante dočkat letos v říjnu na veletrhu GITEX v Dubaji, kde budou rovněž spuštěny předobjednávky za cenu přibližně 13 milionů Kč.


Zdroj: Lazareth

S podobným konceptem nedávno přišel také výrobce pneumatik Goodyear, který na Ženevském autosalonu nastínil svou vizi přepravy budoucnosti. Více v našem článku.

Zdroj: designboom