Foto: Tesla

Tesla Model Y oficiálně: Prémiové SUV pod milion korun

Kalifornská Tesla v noci odhalila dlouho očekávané kompaktní SUV, které by se mělo stát prodejním tahounem značky.

15. březen 2019 10:17:59

Automobilka vizionáře Elona Muska v noci odhalila čtvrtou modelovou řadu, která staví na dříve uvedeném sedanu Model 3. Nová Tesla Y nabízí mnoho muziky a prestižní logo za příznivou cenovku.

Při premiéře v Los Angeles byly odhaleny první parametry nového elektrického SUV, které již nebude pouze vozem pro technokraty, ale automobilem pro masový prodej a denní provoz. Novinka nabídne celkem 4 verze. Nejlacinější Standard Range přijde s cenovkou v přepočtu 886 tisíc korun a ač nabídne nejchudší výbavu, stále půjde o prémiové SUV. Dojezd základního provedení však zatím nebyl upřesněn a jeho prodej odstartuje oproti zbylým verzím se zpožděním.


Foto: Tesla

Na základech Standard Range staví verze Long Range, která půjde do prodeje jako vůbec první. Ta přichází se slušným dojezdem 482 kilometrů, akcelerací 0-97 km/h za 5,5 sekundy a pořizovací cenou lehce přesahující milion korun.

Dalším nabízeným provedením se stane Dual Motor AWD. Jak název napovídá, jedná se o verzi pro vyznavače pohonu všech kol, která zároveň slibuje lepší dynamiku a jízdní vlastnosti. Vrcholem nabídky pak bude Model Y Performance. S úchvatnou akcelerací 3,5 sekundy půjde o nejvýkonnější variantu chystaného elektromobilu jejíž cena však nepřesáhne 1,5 milionu korun.


Foto: Tesla

Tesla Model Y staví na architektuře dříve uvedeného Modelu 3, se kterým sdílí 75% všech dílů. Minimalistický interiér slibuje až sedm míst k sezení a nejmodernější technologie, přičemž k prvním zákazníkům se elektrická novinka podle vyjádření firmy dostane ještě letos, byť velkosériová výroba započne až koncem příštího roku.

Zdroj: TESLA