Zdroj: Safdie Architects

Nový terminál singapurského letiště nabízí největší krytý vodopád světa či terasovitý les

Komplex s názvem Jewel Changi Airport bude oficiálně otevřen již za měsíc a dost možná se stane prvním letištním terminálem, který je sám o sobě turistickou atrakcí.

13. březen 2019 12:11:37

Na internetu se objevily fotografie, které nabízí první pohled do útrob nového letištního terminálu v Singapuru, který přibližně po 5 letech stavby otevře své brány veřejnosti již 17. dubna. Budova s názvem Jewel Changi Airport, kterou navrhlo studio Safdie Architects, je koncipována jako centrum obchodu a zábavy v kombinaci s rajskou zahradou, ve které najdete mimo jiné největší krytý vodopád na světě.


Zdroj: Peter Walker Partners Landscape

Vodopád s názvem Rain Vortex dopadá na zem z výšky 40 metrů z kruhovitého otvoru v prosklené kupoli, a jakožto ústřední bod celého terminálu je tak viditelný ze všech 7 pater. Jeho funkce však není pouze estetická. V Singapuru se často vyskytují bouřky a přívalové deště, a vodopád je tak rovněž navržen pro odvádění dešťové vody, což zvládá v objemu 378 hektolitrů za minutu.


Zdroj: Charu Kokate

Kromě vodopádu však uvnitř najdete další atraktivní prvky jako krytý terasovitý les s více než 200 druhy rostlin, chodníčky mezi vrcholky stromů, restaurace, obchody a řadu míst pro setkávání místních i turistů, kteří na letišti právě přistáli. Kromě toho, že půjde o vstupní halu singapurského letiště, se tak z terminálu Jewel Changi Airport dost možná stane turistická atrakce sama o sobě.

Zdroj: Dezeen, Digital Trends