Zdroj: Toyota

Toyota vyvíjí obyvatelný rover, ve kterém budou japonští astronauti zkoumat Měsíc

Šestikolové elektrické vozidlo o velikosti dvou mikrobusů nabídne dojezd až 10 000 km a jeho dvoučlenná posádka nebude díky regulaci tlaku potřebovat skafandr.

13. březen 2019 11:18:12

Zkoumání Měsíce se v poslední době opět dostává do popředí zájmu vesmírných agentur a firem po celém světě. Jen za posledních pár měsíců jsme byli svědky hned několika zásadních momentů. Čína v prosinci vůbec poprvé v historii vyslala sondu na odvrácenou stranu Měsíce a svou první sondu na Měsíc před několika týdny vyslal také Izrael. A chybět samozřejmě nesmí ani NASA, která plánuje postavit na Měsíci základnu již v roce 2028.

Do tohoto závodu nyní vstupuje také japonská vesmírná agentura JAXA, která ve spolupráci s Toyotou postaví přetlakový samořízený rover, jehož přistání na Měsíci proběhne v roce 2029. Toto šestikolové elektrické vozidlo bude díky technologii palivových článků z dílny Toyoty schopné dopravit dvoučlennou posádku na vzdálenost až 10 000 kilometrů. Co se rozměrů týče, bude 6 metrů dlouhý, 5,2 metru široký a 3,8 metru vysoký rover přibližně odpovídat velikosti dvou mikrobusů.


Zdroj: Toyota

V jeho útrobách se bude nacházet obytný prostor o rozloze 13 čtverečních metrů, ve kterém astronauti díky regulaci tlaku budou moci pobývat bez svých skafandrů. Pro případy mimořádných či nouzových situací je pak na palubě místo pro další dva lidi. Koncept uplatňuje technologii palivových článků s názvem FCV, kterou Toyota již dnes využívá u modelu Mirai.

Tato technologie s nulovými emisemi pro pohon vozu namísto baterie využívá palivové články, které generují elektrickou energii prostřednictvím chemické reakce kyslíku a stlačeného vodíku. “Palivové články, které generují elektřinu pomocí čistých metod, produkují jako vedlejší produkt pouze vodu, a díky vysoké hustotě jejich energie jsou pro projekt s agenturou JAXA obzvláště vhodné,” řekl výkonný viceprezident Toyoty Shigeki Terashi.

Zdroj: designboom, CNET