Zdroj: Ennead Architects

Na čínské řece Jang-c’-ťiang vznikne přírodní rezervace s obřím veřejným akváriem

Projekt z dílny studia Ennead Architects si klade za cíl zachránit kriticky ohrožené druhy žijící v třetí nejdelší řece světa a zvýšit povědomí veřejnosti o tamní flóře a fauně.

12. březen 2019 11:51:37

Newyorské studio Ennead Architects zvítězilo v mezinárodní architektonické soutěži o návrh přírodní rezervace v Číně. Cílem ambiciózního projektu s oficiálním názvem Shanghai Yangtze River Estuary Chinese Sturgeon Nature Preserve, který vznikne v ústí řeky Jang-c’-ťiang, je zachránit kriticky ohrožené druhy zvířat a navrátit biodiverzitu místnímu prostředí sužovanému znečištěním a následky stavební činnosti.


Zdroj: Ennead Architects

Dalším, neméně důležitým účelem projektu je pak zvýšení povědomí veřejnosti o flóře a fauně, která se v povodí nejdelší řeky celého eurasijského kontinentu vyskytuje. Rezervace vznikne na území o rozloze 17,5 hektaru, přičemž jejím ústředním bodem se stane budova o rozloze zhruba 4 hektary, kde se bude nacházet rozsáhlé akvárium a také výzkumné centrum.


Zdroj: Ennead Architects

Co se týče záchrany zvířecích druhů, jde autorům projektu především o dva konkrétní živočichy: jesetera čínského a sviňuchu hladkohřbetou. V rezervaci se bude nacházet hned několik krytých i venkovních nádrží, kde se budou moci rozmnožovat, a zmíněné výzkumné centrum pak bude usilovat o jejich znovuzačlenění do volné přírody.

Zmíněného zvyšování povědomí o ochraně ekosystémů je dosaženo právě díky těmto působivým akváriím, skrz která mohou návštěvníci sledovat práci výzkumných institucí na vlastní oči.

Zdroj: designboom