Prosklená budova ve tvaru prizmatu se stane centrem futuristické čtvrti čínského města

Město Chang-čou se pyšní jednou z nejvyšších životních úrovní v celé zemi, za niž vděčí především rapidnímu technologickému rozvoji, který sem láká celosvětové giganty i mladé startupy.

11. březen 2019 16:04:46

Ve městě Chang-čou na východě Číny byla zahájena stavba víceúčelového komplexu budov Xinhu Hangzhou Prism z dílny architektonického studia OMA. Jak už napovídá samotný název, jedna z budov zaujme velmi neobvyklý tvar připomínající prizma či pyramidu. Právě tato stavba se však má stát ústředním bodem zcela nové technologicky pokročilé čtvrti s názvem Central Business District (CBD), která zde v důsledku rapidního rozvoje města a bohaté startupové scény vzniká.


Zdroj: OMA

Budova se špičatým vrcholem směřujícím k nebi představuje odkaz na staré přísloví, podle kterého se “nahoře nachází ráj a pod nim Chang-čou”. Dalším charakteristickým rysem jsou dva radikální šikmé řezy napříč obvodovým pláštěm budovy, které vytváří prostor pro terasy loftových bytů, odkud si budou zdejší obyvatelé moci vychutnávat scénické výhledy na celé město.


Zdroj: OMA

Vedle této pyramidové stavby pak vyroste ještě jedna výšková budova, jejíž reflexní fasáda bude odrážet nevšední tvar prizmatu, a společně tak vytvoří víceúčelový komplex o celkové rozloze 85 000 čtverečních metrů, ve kterém se kromě zmíněných bytů bude nacházet také hotel, obchody, atriová zahrada. Stavba má být podle plánů dokončena v roce 2020.

Zdroj: ArchDaily, designboom