Zdroj: U.S. Air Force/YouTube

Americké letectvo testuje bezpilotní robotickou stíhačku, která má doprovázet piloty

Letoun s názvem XQ-58A Valkyrie má zastávat funkci “věrného parťáka” stíhacích pilotů a ve srovnání se současnými bojovými stíhačkami je výrazně levnější.

10. březen 2019 13:36:51

Letectvo Spojených států úspěšně otestovalo technologicky pokročilý tryskový dron s označením XQ-58A Valkyrie, který by jednou mohl doprovázet lidské piloty stíhaček na vojenských misích. Jedná se o koncept, který jsme zvyklí vídat například ve videohrách, kdy dron či letka dronů letí po boku pilota a kryje ho před případnými útoky.


Zdroj: Kratos Unmanned Aerial Systems

Letoun byl vyvinut v rámci partnerství výzkumné odnože amerického letectva Air Force Research Laboratory a soukromé firmy Kratos Unmanned Aerial Systems. Jedná se o překvapivě levnou platformu, která na bojišti může zastávat řadu funkcí od sledování až po útoky, přičemž létat může jak samostatně, tak ve skupině.

Podle serveru New Atlas může XQ-58A Valkyrie na palubě nést menší množství chytrých bomb a disponuje doletem přibližně 4 000 km, což je srovnatelné se současnými bojovými stíhačkami. Co se rychlosti týče, je tento letoun navržen jako podzvukový s maximální rychlostí 1050 km/h. Jeho největší předností je však cena, která se pohybuje mezi 45 a 70 miliony Kč za kus. Pro srovnání, jedna bojová stíhačka stojí více než 2 miliardy Kč.

Do vzduchu se letoun dostane buď klasicky z ranveje, nebo ho může vynést raketa. XQ-58A Valkyrie má za sebou první z plánovaných pěti testovacích letů, který proběhl 5. března v oblasti Arizony. Dle informací letectva se letoun během 76 minut dlouhého letu “choval dle očekávání”. Během této série zkušebních letů budou zkoumány především letové vlastnosti a správné fungování systémů.

Zdroj: The Verge