Zdroj: Goodyear/YouTube

Goodyear přichází s konceptem pneumatik budoucnosti, které se mění na vrtule

Americký výrobce pneumatik v rámci Ženevského autosalonu představuje svou vizi mobility budoucnosti, kdy přechod mezi vzdušnou a pozemní dopravou budou zajišťovat multifunkční pneumatiky.

7. březen 2019 09:59:09

V uplynulých dnech a týdnech začaly automobilky i jiné firmy z automobilového průmyslu odhalovat, co si připravily na Ženevský autosalon, který oficiálně začíná právě dnes. A chybět samozřejmě nesmí ani americký výrobce pneumatik Goodyear, který si na letošní ročník připravil zajímavý koncept pneumatik s názvem Aero, v rámci kterého nám nabízí pohled do budoucnosti létajících aut ze své perspektivy.


Zdroj: Goodyear/YouTube

Ačkoli se nástup létajících aut do běžného provozu pomalu, ale jistě blíží, stále je zde několik záležitostí, které je třeba vyřešit. Jednou z nich je také otázka, jakým způsobem budou tato vozidla přecházet mezi režimy pozemní a vzdušné dopravy. A právě tuto otázku se Goodyear snaží zodpovědět. Koncept Aero totiž ve vertikální poloze slouží jako pneumatika, zatímco v horizontálním módu se mění na vrtuli.


Zdroj: Goodyear/YouTube

Výplň bezvzduchových pneumatik tvoří čepele, které kromě správného fungování vrtule zajišťují také nosnou podporu pro udržení samotného vozidla. Pneumatiky jsou pak připojeny ke kloubovému ramenu, díky kterému mohou přecházet mezi horizontální a vertikální polohou. A chybět samozřejmě nesmí ani umělá inteligence, která komunikuje s ostatními vozidly a monitoruje opotřebení pneumatik i stav silnic.


Zdroj: Goodyear

Ačkoli firma přiznává, že se jedná čistě o konceptuální design, jehož realizace je nám ještě na míle vzdálená, na řadě technologií, které v konceptu Aero využívá, pracuje již nyní. Využití bezvzduchových pneumatik můžeme již dnes vidět u některých menších projektů a zmíněná umělá inteligence je rovněž ve fázi vývoje. Tyto technologie se tedy u pneumatik dost možná objeví v mnohem bližší budoucnosti.

Zdroj: Digital Trends, HypeBeast