Zdroj: Georges Gobet/AFP/Getty Images

Vakcíny nezpůsobují autismus, potvrdila rozsáhlá studie více než půl milionu dětí

Jedná se o jednu z největších studií svého druhu, kdy vědci více než deset let pravidelně sbírali data o 657 461 dětech, a výsledky mluví jasně.

6. březen 2019 10:01:18

Andrew Wakefield, dnes již zdiskreditovaný britský lékař v oboru gastroenterologie, před více než 20 lety publikoval studii, ve které tvrdil, že vakcíny mohou u dětí způsobovat autismus. Přestože závěry této kontroverzní studie byly od té doby několikrát vyvráceny a Wakefieldovi bylo zakázáno dále působit ve zdravotnictví, v dnešní společnosti posedlé konspiračními teoriemi se víra v tento mýtus dochovala dodnes.


Zdroj: Karl Tapales/Getty Images

Vědci z dánského ústavu Statens Serum Institut však těmto škodlivým dezinformacím nyní uštědřili zásadní ránu. V odborném časopise Annals of Internal Medicine totiž v úterý vyšly výsledky jejich více než desetileté studie, v rámci které sbírali a analyzovali data o 657 461 dětech narozených v Dánsku v letech 1999 až 2010, které docházely na pravidelné kontroly.

Z tohoto celku byl u 6 517 dětí diagnostikován autismus. Vědci následně porovnali děti očkované vakcínou MMR (proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám) s dětmi, které touto vakcínou očkované nebyly, a jejich závěr zní následovně: “Studie silně podporuje závěr, že MMR vakcinace nezvyšuje riziko autismu, nevyvolává autismus u dětí, které jsou k němu náchylné, a nesouvisí s hromaděním případů, kdy autismus vypukl po očkování.”


Zdroj: AAP

Ačkoli samozřejmě nejde o první studii, která spojení autismu a očkování vyloučila, jedná se o jednu z dosud největších a nejdéle trvajících studií, která navíc přichází v kritické době, kdy například Spojené státy v důsledku neopodstatněných strachů z vakcinace zažívají návrat nemocí jako spalničky, které již byly považovány za vymýcené. Můžeme tedy jen doufat, že tato studie dopomůže ke změně této situace.

Zdroj: Futurism, CNET