Zdroj: Pekka Niittyvirta, Timo Aho

Světelné linie značí chmurný osud skotského souostroví, které v budoucnu pohltí oceán

V malé skotské vesnici na souostroví Vnější Hebridy se objevila umělecká instalace v podobě tří světelných linií, které značí, že podobná nízko položená souostroví začnou v budoucnu mizet z mapy.

5. březen 2019 11:58:37

Finští umělci Pekka Niittyvirta a Timo Aho v rámci instalace s názvem Lines (57° 59 ´N, 7° 16 ´W) obehnali vodorovnými liniemi světla dva domy a část úpatí hory ve vesnici Lochmaddy, která leží na souostroví Vnější Hebridy na severozápadě Skotska. Význam těchto světelných linií je jednoduchý – vše, co se nachází pod jejich úrovní, se v budoucnu vlivem stoupajících hladin oceánů ocitne pod vodou.


Zdroj: Pekka Niittyvirta, Timo Aho

Toto místo si však umělci pro svůj projekt nezvolili jen tak. Nízko položená souostroví, jako jsou například právě Vnější Hebridy, jsou vůči katastrofickým dopadům změn klimatu obzvláště zranitelná. Jako důkaz lze uvést skutečnost, že muzeum umění Taigh Chearsabhagh, jehož budovy umělci pro umístění světelných linií využili, si z důvodu předpovědí tzv. bouřlivých přílivů nemůže dovolit své prostory dále rozvíjet.


Zdroj: Pekka Niittyvirta, Timo Aho

Pekka Niittyvirta a Timo Aho tedy prostřednictvím těchto dvou zcela základních prvků, linií a světla, poukazují na dva možné scénáře budoucnosti. Prvním z nich je budoucnost, ve které jsou tyto stavby zatopené, zatímco ve druhém scénáři lidstvo začne brát změnu klimatu vážně a pokusí se její dopady zvrátit, či alespoň zmírnit.

Zdroj: designboom