Zdroj: NASA TV

VIDEO: Astronautka zkoumá loď Crew Dragon od SpaceX, která se poprvé připojila k ISS

V současné době se lidé na stanici ISS mohou dostat pouze ruskou lodí Sojuz, a tento test tak představuje zásadní milník, který určí, zda bude NASA moci přepravovat své astronauty na ISS sama.

4. březen 2019 11:27:24

Firma SpaceX si v uplynulých dnech připsala další významný milník. Její kosmická loď Crew Dragon totiž v pátek vůbec poprvé v historii odstartovala směrem k Mezinárodní vesmírné stanici, ke které se o několik hodin později úspěšně připojila. Pro Muskovu firmu i agenturu NASA se jedná o nesmírně důležitý test, protože na základě jeho úspěšnosti se NASA rozhodne, zda této kosmické lodi udělí certifikaci pro pravidelnou přepravu amerických astronautů na ISS.


NASA v roce 2011 ukončila program Space Shuttle, a američtí astronauti se tak od té doby na Mezinároní vesmírnou stanici mohou dostat pouze ruským Sojuzem, na jehož palubě si Amerika musí za nemalé peníze kupovat místenky. NASA proto již dlouho usiluje o své vlastní řešení přepravy lidí mezi Zemí a ISS, a zatím to vypadá, že SpaceX by v této zkoušce mohla obstát.


Zdroj: SpaceX

Nejdůležitější část testu, automatické připojení modulu ke stanici, má Crew Dragon již úspěšně za sebou. Na palubě se tentokrát ještě nenacházel žádný člověk, ale pouze chytrá figurína Ripley vybavená řadou senzorů, kterou SpaceX při svých letech pravidelně využívá. Po připojení ke stanici se však do modulu vydala první astronautka, Američanka Anne McClainová, které asistovali další dva kolegové David Saint-Jacques a Oleg Kononenko.


Astronauti nyní z lodi vyloží přibližně 180 kg nákladu a provedou několik testů s cílem zhodnotit, zda Crew Dragon zvládá vesmírné prostředí dle očekávání a zda se v jeho designu nevyskytují nějaké chyby. V pátek bude loď poslána zpět na Zem, kde se za pomocí padáků pokusí přistát v Atlantském oceánu.

Poté bude následovat vyhodnocení, na základě kterého se rozhodne, zda bude v následujících měsících uskutečněn další let, tentokrát již se dvěma astronauty na palubě.

Zdroj: The Verge, Digital Trends