Foto: Lissoni Archittetura

Italské studio navrhlo pěší most zavěšený na hranách budov

Italská architektonická kancelář navrhla pro město New York pěší most zavěšený na budovách. Inovativní systém by mohl značně odlehčit dopravní infrastruktuře poblíž nové stanice Moynihan.

So 02. březen 2019 20:23 +0100

Italská kancelář Lissoni Archittetura představila koncept řešení pěší infrastruktury mezi novým vlakovým nádražím Moynihan a mrakodrapy rostoucími* v rámci městské revitalizace Hudson Yards.* Autorský tým se se svým nevšedním projektem dostal do finále designové soutěže o uchopení pěších tras v dané lokalitě.

Celý systém využívá pěší lávku zavěšenou ocelovými kabely na okolní budovy. Konstrukční prvky v podobě kabelů jsou navíc vybaveny technologií OLED, která zajišťuje potřebné osvětlení a stará se také o estetickou stránku věci. Na strategických místech je pak stezka spojena se zemí pomocí výtahu.


Foto: Lissoni Archittetura

Projekt tak usnadňuje pěší dopravu v rámci rušného města a odděluje chodce na samostatnou úroveň od aut. Součástí závěsného chodníku je navíc také zeleň či nejrůznější umělecké instalace. Lávka tedy umožňuje celou řadu nových společenských interakcí a bohatého vyžití. Případná realizace by tak mohla zásadním způsobem pozměnit celkový urbanistický ráz lokality.

Designová studie počítá s tím, že by po lávce prošlo až 100.000 lidí denně zejména cestou do práce. Technologicky se pak pracuje s obnovitelnými zdroji pro zajištění elektrické energie a recyklovanými materiály pro konstrukci.

Zdroj: Designboom.com