Zdroj: Lissoni Associati

V centru New Yorku vznikne svíticí pěší most zavěšený z výškových budov

Most s názvem High Lines se má stát novou dominantou tamní městské části, přičemž jeho závěsná ocelová lana se díky OLED technologii vždy přes noc rozsvítí.

28. únor 2019 15:10:38

Italské architektonické studio Lissoni Associati představilo návrh pěšího mostu zavěšeného z výškových budov uprostřed New Yorku, který se má stát novou dominantou zdejší městské zástavby. Jak studio uvádí na svých stránkách, cílem projektu není vytvořit pouze další vyvýšený chodník, ale přijít se zcela novou vizí pro podobu dané městské části.


Zdroj: Lissoni Associati

Design projektu s názvem High Lines využívá především reliéfu města a zřetelného rozdílu v měřítku mezi chodníkem a okolními budovami. Most na pohled připomíná živý organismus, který v důsledku přizpůsobování se přilehlým stavbám neustále mění svůj tvar. Samotné zavěšení mostu pak svou hustotou připomíná Spidermanovu síť, přičemž jednotlivá lana budou vybavena technologií OLED, díky které se vždy přes noc rozsvítí.


Zdroj: Lissoni Associati

Most propojí nově vzniklé nádraží Moynihan Station se zhruba kilometr vzdálenou stanicí metra Hudson Yards, aniž by jakýmkoli způsobem omezoval aktivitu pod ním. Jedinými prvky, které se budou dotýkat země, budou vertikální přístupové body v podobě výtahů a schodišť, které se budou nacházet ve strategických místech. Chodci se tak budou moci procházet zcela novým druhem krajiny, která jim dá pocit, že se vznáší nad ulicemi.

Zdroj: designboom