Zdroj: Arkup

Americký startup představil luxusní plovoucí dům, který odolá i hurikánu

Luxusní hausbót z dílny firmy Arkup dokáže čelit zvyšující se hladině oceánů, a díky hydraulickému systému, který ho drží nad vodou, přečká dokonce i hurikán.

Na přelomu září a srpna roku 2017 zasáhl oblast jižní Floridy hurikán 4. kategorie s názvem Irma, který zde po sobě zanechal doslova spoušť v podobě stovek zničených domů. Americký startup Arkup v reakci na tuto katastrofu přišel s plánem postavit “obytnou jachtu”, která bude vůči hurikánům podobné intenzity (tzn. až 250 km/h) odolná.


Zdroj: Arkup

Ačkoli se jistě našli mnozí, kteří tento nápad považovali spíše za výkřik do tmy, firma nyní po dvou letech vývoje představila svůj první produkt. Na nedávné přehlídce jachet v Miami odhalila své první plovoucí obydlí označované jako Arkup #1, které již na první pohled připomíná spíše luxusní vilu. Design tohoto dvoupatrového “hausbótu” s celkovou podlahovou plochou 404 m2 pochází z dílny nizozemské architektonické firmy Waterstudio.NL.


Zdroj: Arkup

Kromě luxusního designu však plavidlo disponuje rovněž širokou škálou nejmodernějších technologií jako systém hydraulického ukotvení, série solárních panelů s výkonem 36 kW či baterie s kapacitou 1 000 kWh, která dle informací firmy zvládne napájet celý dům bez připojení k elektrické síti. Rekuperační systém pak mění dešťovou vodu na pitnou, a chybět samozřejmě nesmí ani komunikační systémy pro internet, televizi a rádio.

Pohyb plavidla zajišťují elektrické azimutové trysky s výkonem 134 koní, které umožňují dosažení rychlosti až 13 km/h. Za tento plovoucí luxus však alespoň prozatím zaplatíte velmi mastnou sumu ve výši necelých 6 milionů dolarů (135 milionů Kč). Arkup však uvádí, že do budoucna plánuje vyrábět také dostupnější alternativy.

Zdroj: News Atlas, Business Insider