Ilustrátorka Štěpánka Jislová odpovídá na 25 rychlých otázek

BIGG MAGG ti ve spolupráci se studiem DRAWetc. přináší sérii rychlých rozhovorů s předními ilustrátory. Tentokrát jsme vyzpovídali Štěpánku Jislovou.

28. únor 2019 10:24:39

#BLAF je série krátkých rozhovorů nejen o ilustrátorech a grafických designérech, ale také o street artistech a jiných umělcích, kteří tvoří cokoli vizuálního. Spolu se studiem DRAWetc. vám tyto nekonvenční umělce chceme přiblížit, a přinášíme vám tedy sérii krátkých rozhovorů týkajících se jejich profesního života a pracovních návyků. Zatím jsme stihli již vyzpovídat Jakuba Gajdošíka, Jana Grumla, Marka Rubce a dalších.

Věříme, že vám, našim čtenářům, tyto rozhovory poslouží jako zdroj pobavení, a možná také inspirace ke kreativní tvorbě. Dnes vám představujeme Štěpánku Jislovou, ilustrátorku a komiksovou autorku, jejíž tvorbu vkládáme mezi jednotlivé otázky.
BLAF je tajuplné blafání s ilustrátory.

Štěpánka Jislová, ilustrátorka a komiksová autorka

1. Analog nebo digital?
To nejlepší z obou! Analog dodá švih v kresbě a digitál to reprezentativně učeše!

2. Štětec nebo stylus?
Můj stylus od Bamboo tabletu si toho hodně se mnou prošel a ani jednomu nám nevadí, že má roky nefunkční přítlak. Ale nyní zpět ke štětcům, snažím se vrátit k analogu.

3. Fixa nebo tužka?
Na co absolutně nedám dopustit je Brush Pen od Pentelu. Dokáže udělat dramatickou mázlou stopu stejně jako vlásek tenkou linku, nepouští barvu a kromě bombiček nic jiného nevyžaduje.

4. Papír nebo grafický tablet?
V rámci zachování planety jsou moje papíry z jedný strany potištěný offseťáky a v rámci zachování mý peněženky je muj tablet 7 let starý Bamboo od Wacomu.

5. Skicák nebo halda papírů?
Děsně dlouho jsem si piplala blok za blokem a teprve nedávno vyšlo najevo, jak moc mě to brzdí. U skicáků je vždycky naděje, že každá stránka bude dokonalá. Teprve u hromady papírů se můžu rozjet bez strachu, že ‘zkazím’ předchozích sto stran drahýho Moleskinu.

6. Photoshop nebo Ilustrator?
Obojí mám legálně.

7. Freelancer nebo zaměstnanec?
Vždycky na volné, místy trochu vratké, ale pořád noze! Pevná pracovní doba není nic pro mě a těší mě, že neexistují dvě stejné zakázky.

8. Pojmenuj svůj styl tvorby?
Komiks&Ilustrace, vždycky víc o lince než plochách!

9. Kde je tvoje pracovní místo?
Neustále migruju od pracovního stolu ke kuchyňskému, dělá mi dobře měnit prostředí. Což u práce z domova nenabízí tolik variant

10. Jak odpočíváš?
Přečtu si, co novýho vyšlo za komiks, dojedu na jógu, pustím si seriál, upeču koláč.

11. První práce?
Úplně první kreslící prací byly kartičky pro egyptskou deskovku. Bylo to děsně špatně placené, nějak se časem ukázalo, že mám k ilustracím dělat i grafiku a písmo, ale všechno se to nakonec vyplatilo protože… hra nikdy nevyšla! Díkybohu za to!

12. Projekt kterej se hodně nepovedl?
Sem bych asi zařadila práci pro jednu nejmenovanou instituci, pro kterou jsem neustále musela zesvětlovat pleť postav. Obrázky byly černobílé a bylo nutné od sebe lidi nějak odlišit, nicméně přítomnost pár odstínů byla podle vedení… rasistická.

13. Projekt který se povedl nebo tě hodně naučil a si na něj pyšnej?
Aktuálně místo v mém srdci má knížka Daniel v jámě lvové z nakladatelství Meander! Pro tenhle projekt jsem našla nový více geometrický styl a celá knížka, od ilustrací po písmo je z mé ruky a k tomu, světe div se, tisk vyšel na výbornou!

14. Kde hledáš inspiraci?
Náhodné fotky na pinterestu, práce mých kamarádů a kolegů, v tom co právě kreslí přítel, ve své komiksové sbírce a zaslechnutých rozhovorech v MHD.

15. Co posloucháš když pracuješ?
Trapanese! Podcasty Dana Harmona! Real Social Dynamics! Videa o sebe-rozvoji! Soundtrack Crazy-Ex Girlfriend!

16. Kdy byla ta chvilka kdy sis řekl jo tímhle se budu živit?
Muselo to být záhy po tom, co jsem si na gymplu vyracionalizovala, že nepůjdu na uměleckou střední, protože je moc uzky zaměřená. Pak jsem stejně následující čtyři roky strávila kreslením si ve škole. Akorát pod lavicí.

17. První věc kterou ráno uděláš?
Obejmu přítele v marné snaze ho přimět, aby vstal taky.

18. Poslední věc kterou v noci uděláš?
​Vypnu topení (finanční paranoia) a zamknu (obecná paranoia).

19. Jméno finálního souboru?
​Hodně souborů se jmenuje finál, ale jen jeden se jmenuje finál_tisk!

20. Ilustrátor, komiks, film, výstava nebo něco z poslední doby?
Hodně mě pobavil Jarmil od Marka Rubce a ještě pořád jsem se nevzpamatovala z vizuální parády, jakou je Spiderman: Into the Spider-verse.

21. Ilustrátor, komiks, nebo něco co je pro tebe naprosto zásadní/ základ?
Album Beautiful Darkness od Kerascoet. Večerníček meets Pán much meets Happy Tree Friends. Ale kdybych šla ještě dál, tak největší a nejstarší místo v mém srdci mají komiksy o čarodějkách WITCH, přiznávám se hlasitě a hrdě.

22. Jak sám sebe zlepšuješ a posouváš dál?
Hodně pomáhá bydlení s přítelem z oboru, je to jako mít doma k dispozici soukromého art directora. Pak je tu samozřejmě internet a skvělý věci, co dělaj kamarádi.

23. Tetování máš?
Olalalá, to bude na dýl. Na předloktí mám srdce-nůžky-jablko-tužky od Nayany z Hellu, na zádech akvarelovou lišku od Danka, u loktu hřebík od přítele a VANSky od Puntíčkářky. A na lýtku zmatený červený handpoke od sebe.

24. Tvoje forma prokrastinace?
Bezcílné klikání na internetu.

25. Na čem teď pracuješ?
Spolu s Terezou Drahoňovskou finišujeme pitch jejího autobiografického komiksu o alopecii, který mě baví moc, protože je kreslený hodně jednoduchým cartoon stylem a můžu se vyřádit v karikování jednotlivých charakterů. Zároveň připravuju obálku pro nakladatelství Argo na knížku od inuitské autorky a snažím se víc prodávat svoje originály.