Foto: Designboom.com

V Jižním Tyrolsku vyroste terasovitý muzejní komplex dostupný lanovkou

Italské město Bolzano nedaleko rakouských hranic se dočká nového muzejního celku, jenž nabídne četné expozice, společenské vyžití i impozantní výhled.

27. únor 2019 18:02:50

Jedna z nejvýraznějších architektonických kanceláří poslední doby, norská Snøhetta, se postarala o podobu nového muzejního komplexu pro Jižní Tyrolsko. Ten vyroste na vrcholku jedné z dolomitských hor, které obklopují hlavní město této severoitalské provincie.

Autoři projektu se při návrhu pokusili o syntézu městské zástavby a přírody, historie a budoucnosti či volného času a vzdělávání. Celá stavba je tedy pojata terasovitým způsobem, kdy střecha slouží zároveň jako otevřený veřejný prostor s četnou zelení a moderním mobiliářem pro volnočasové aktivity. Při vstupu do muzea pak budou návštěvníci pronikat stále hlouběji do samotné hory, kde si budou moci prohlédnout expozice obecního muzea, muzea tyrolské archeologie a také expozici věnovanou fenoménu Ötzi, tedy 5300 let staré mumii, která byla v roce 1991 v nedalekých ötzalských aplách.


Foto: Designboom.com

Dostupnost muzea pak bude zajištěna speciálně navrženou lanovkou, která umožní spojení mezi hlavním městem provincie a muzejním komplexem. Ten se tak stane zajímavým kulturním obohacením regionu a zároveň nabídne jedinečné výhledy na celé město a okolní krajinu. Originální urbanistický koncept tak umožňuje obyvatelům města únik do klidné přírody ve vysoké nadmořské výšce, kde mají kromě návštěvy výstav možnost odpočinku a relaxace.

Zdroj: Designboom.com