Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Jak bude zítra na Marsu? Sonda InSight nyní posílá denní předpověď počasí

Pokud patříte mezi ty, kteří nemohou vystát zimu a neustále na ni nadávají, buďte rádi, že jste se nenarodili o pár generací později na Rudé planetě.

25. únor 2019 11:05:34

Sonda InSight se nachází na povrchu Marsu již od 26. listopadu loňského roku. Po pár týdnech, které potřebovala pro rozkoukání, pořídila první zvukový záznam, avšak nyní již shromažďuje širokou škálu dat o teplotě, větrech a atmosférickém tlaku, která následně posílá zpět na Zem. My tak díky těmto datům můžeme získat nebývale podrobný přehled o tom, jaké podmínky na povrchu naší sousední planety zrovna panují.


Zdroj: NASA/JPL-Caltech

A na základě dat, která sonda dosud poslala na Zem, můžeme bezpečně říci, že Mars rozhodně není žádný tropický ráj. Naměřené teploty se zde pohybují od -13 až do -95 °C, přičemž měření probíhá v oblasti Elysium Planitia kousek od rovníku. Pokud by vás předpověď marťanského počasí zajímala, můžete navštívit webové stránky NASA či oficiální twitterový účet sondy InSight.

Díky specializovanému systému senzorů s názvem Auxiliary Payload Subsystem (APSS) dokáže sonda poskytnout detailnější a nepřetržitější přehled o tamním počasí než jakákoli předešlá mise na Mars. Data totiž shromažďuje během každé sekundy každého solu (dne na Marsu) a denně je odesílá na Zem. V tomto módu bude sonda fungovat po nejméně dva další pozemské roky, což vědcům umožní zkoumat změny tamních ročních období.

Zdroj: designboom