Foto: Piëch Automotive

Pravnuk Ferdinanda Porsche rozjíždí vlastní automobilku. Zatopí luxusní konkurenci?

Jedna z nejznámějších rodin v automobilové branži se opět hlásí o slovo. Nyní však nepůjde o aktivitu spojenou s koncernem VW, ale o debut nové automobilky Piëch Automotive.

23. únor 2019 15:08:14

Český rodák Ferdinand Porsche dal světu legendární VW typ 1 “Brouk” a později také automobilku Porsche, jejíž sporťáky ikonických linií budí rozruch dodnes. Jeho vnuk Ferdinand Piëch se jako jedna z vůdčích osobností koncernu Volkswagen postaral o záchranu značek Bentley, Bugatti a Lamborghini. Věrní nadšenci vozů Audi vděčí právě tomuto muži za to, že ze skomírající firmy vybudoval prestižní záležitost, která je schopna konkurovat strojům BMW či Mercedes-Benz.

Nyní se o slovo hlásí Piëchův syn Anton, avšak tentokrát nejde o aktivitu v rámci automobilového gigantu Volkswagen, nýbrž o založení konkurenčního podniku. Jeho nová značka Piëch Automotive se sídlem ve Švýcarsku debutuje již na březnovém autosalonu v Ženevě a představí zde první model v podobě dvoumístného kupé Piëch Mark Zero.


Foto: Piëch Automotive

Elektrická novinka čistých tradičních tvarů je postavena na nové modulární platformě značky Piëch, která umožňuje implementaci všech typů pohonu od běžných spalovacích agregátů, přes elektřinu až po vodík. Stejný základ hodlá výrobce využít i pro své připravované luxusní SUV a sedan a zároveň plánuje nabídnout licenci na svou platformu také konkurenci. O parametrech vozu toho zatím mnoho nevíme. Výrobce však avizuje dojezd 500 kilometrů a výborné jízdní vlastnosti.

Nová čistě evropská automobilka by se v budoucnu ráda utkala s tradičními německými rivaly. Vstup do okrajového segmentu sportovních kupé je tak rozumnou volbou, kdy si firma vybuduje zkušenosti, jméno a zázemí pro výrobu připravovaných vozů mainstreamových kategorií.


Zdroj: Jalopnik.com