Zdroj: Virgin Galactic/Twitter

Další milník pro Virgin Galactic: Do vesmíru se podívala první turistka

Beth Mosesová, která ve Virgin Galactic trénuje astronauty, se stala první vesmírnou turistkou a zároveň první ženou na palubě komerčního raketoplánu.

23. únor 2019 09:11:32

V polovině prosince pokořila firma Virgin Galactic britského podnikatele Richarda Bransona historický milník, když její raketoplán SpaceShipTwo v rámci úspěšného testovacího letu vynesl do vesmíru dva piloty. Branson tehdy prohlásil, že nyní již budou následovat lety s turisty na palubě, a tak se také stalo. Jako první zkušební turistka se do vesmíru podívala Beth Mosesová, která ve Virgin Galactic působí jako trenérka astronautů.


V doprovodu dvou pilotů ji raketoplán vynesl až do výšky 90 kilometrů, což je pro Branosnovu firmu dosud nejvyšší dosažená výška. A nejedná se o jediné nej – než totiž raketoplán doplachtil zpět na zem, dosáhl trojnásobku rychlosti zvuku, což je nejvyšší rychlost, kterou dosud dokázal vyvinout.


Cílem Mosesové, která se v budoucnu bude starat o výcvik vesmírných turistů a zároveň se stala první ženou na palubě komerčního raketoplánu, bylo především zhodnotit cestovatelský zážitek z pohledu turisty. Po přistání neskrývala své nadšení, když let označila jako “nepopsatelnou jízdu” a směrem ke svému šéfovi dodala: “To se ti bude líbit, Richarde.”


Branson totiž prohlásil, že prvním oficiálním zákazníkem své firmy se stane právě on sám. Letenku do vesmíru si u Virgin Galactic zarezervovalo již 600 lidí z 58 různých zemí, a zprávy jako tato jim tak pravděpodobně vlévají do žil čím dál více optimismu.

Zdroj: Engadget, The Verge