Zdroj: Citroën

Miniaturní městský elektromobil od Citroënu bude možné řídit od 16 let a bez průkazu

Koncept s názvem Ami One se má stát alternativou veřejné dopravy a systém půjčování má fungovat podobně jako například u bikesharingu.

20. únor 2019 12:45:58

Francouzská automobilka Citroën odhalila koncept minielektromobilu s názvem Ami One, který bude veřejnosti oficiálně představen na Ženevském autosalonu začínajícím 7. března. Jedná se o dvoumístné vozidlo typu NEV (Neighborhood Electric Vehicle), které je navrženo jakožto alternativa veřejné dopravy. Co se týče technických parametrů, nabídne tento kompaktní 2,5 metru dlouhé vůz dojezd 100 km a maximální rychlost 45 km/h.


Zdroj: Citroën

Cílem tohoto konceptu je poskytnout alternativu prostředků veřejné dopravy jako tramvaj, metro či autobus, ale také dalších osobních dopravních prostředků jako jízdní kola či skútry. Z toho důvodu ho bude moci řídit kdokoli starší 16 let bez nutnosti řidičského oprávnění, tedy alespoň v těch evropských zemích, kde to legislativa povolí.


Zdroj: Citroën

V České republice bohužel Ami One kvůli své hmotnosti 450 kg nemůže být legálně zařazen mezi vozy dostupné od 15 let ani mezi čtyřkolky dostupné od 17 let. Tento koncept má pak být součástí širšího rámce, v rámci kterého automobilka přichází s vizí “nových spotřebních režimů” jako například carsharing.


Zdroj: Citroën

Po odemknutí dveří prostřednictvím mobilní aplikace s QR kódem si zákazníci budou moci zvolit, jak dlouho budou chtít vozidlo využívat, přičemž tato doba může být od 5 minut až do 5 hodin. K dispozici pak bude také možnost pronájmu, kdy si vůz budete moci půjčit na 5 dní až 5 let.

Zdroj: designboom, Novinky.cz