Zdroj: Axion Visual

V Budapešti vznikne muzeum etnografie v podobě U-rampy pokryté zelení

Budapešťský park Liget se v rámci projektu rozsáhlé revitalizace dočká hned několika nových muzeí. Jedním z nich je také muzeum etnografie, které má symbolizovat bránu do města.

20. únor 2019 09:58:12

Město Budapešť v roce 2016 vyhlásilo architektonickou soutěž o návrh nového muzea etnografie v parku Liget, do které se přihlásila jména jako Zaha Hadid Architects, BIG či OMA. Zvítězilo však méně známé místní studio NAPUR Architect, které svůj návrh popisuje jako dynamický, ale zároveň jednoduchý design, jenž harmonicky zapadá do prostředí parku a zároveň komunikuje s okolním městským prostředím.


Zdroj: Axion Visual

Toto muzeum je součástí projektu s názvem Liget Budapest, v rámci bude provedena rozsáhlá revitalizace daného parku a vzniknou zde také další nová muzea. Vzhledem k umístění na okraji parku je budova koncipována jako brána do města, která návštěvníkům umožní procházet se po svých dvou zelených střechách. Větší část stavby (60 %) se však nachází pod zemí, a dva vyčnívající konce tak slouží k přirozenému osvětlení a získání dodatečného prostoru.

“Kreativně zbudované prostory otevřou nové příležitosti ke komunikaci s návštěvníky a umožní prezentovat každodenní předměty, témata a myšlenky minulosti i přítomnosti bok po boku,” uvádí NAPUR Architect.

Zdroj: designboom