Foto: Designboom.com

V Soulu otevře muzeum robotiky. Postaví jej roboti

Jihokorejská metropole se dočká revolučního muzea robotiky. Realizaci projektu od ateliéru MAA provedou sami roboti.

20. únor 2019 00:17:37

Turecký ateliér MAA zvítězil v mezinárodní soutěži o podobu nového muzea robotiky v Soulu. Výstavbu revolučního muzea iniciovalo vedení města s tím, že projekt přispěje k rozvoji a popularizaci robotiky mezi širokou i odbornou veřejností a zároveň jako vůbec první muzeum světa zmapuje vývoj, kterým si tento technologický obor během uplynulých desetiletí prošel.

Celkové pojetí objektu se nese ve velmi průkopnickém duchu, jelikož nevystaví roboty pouze jako exponáty, ale předvede je i v praxi. První expozicí se tak stane samotná výstavba budovy, kterou provedou samotní roboti. Architektonické pojetí komplexu pak přímo reflektuje vystavované objekty.


Foto: Designboom.com

Budova muzea je ztvárněna jako kulovitý fluidní objem velmi futuristického vzezření, jenž v interiéru vytváří vlastní vesmír robotiky, který je vizuálně striktně oddělen od okolí a přesouvá tak návštěvníka do světa pokrokových technologií budoucnosti. Zároveň je však projekt velmi dobře integrován do přilehlé zástavby, aby naplňoval urbanistickou funkčnost.

Výstavba objektu započne v roce 2020 pod taktovkou několika týmů specializovaných robotů. Zatímco někteří budou zodpovědní za 3D tisk jednotlivých komponentů, jiní je budou sestavovat do celistvého celku. Ten otevře své brány prvním návštěvníkům v roce 2022 jako vůbec první muzeum svého druhu na světě.

Zdroj: Designboom.com