Foto: MVRDV

Nová nejvyšší budova Albánie upoutá pixelovou fasádou s vertikální zelení

Nový mrakodrap v centru Tirany upoutá pozornost ozeleněnými bloky, které nepravidelně vystupují z fasády. Tento prvek vyobrazuje abstraktně pojatou mapu Albánie coby reliéf.

18. únor 2019 17:49:48

Centrum albánské metropole Tirana se dočká nového mrakodrapu o výšce 140 metrů, jenž se zároveň stane nejvyšší budovou v balkánské zemi. Svěže pojatý koncept má na svědomí nizozemská kancelář MVRDV, která stále posouvá hranice současné architektury.

Mrakodrap s příznačným jménem “Downtown One” vyroste v samém srdci města s cílem přilákat do Albánie nové investice a posílit tamní ekonomiku. Objekt poskytne multifunkční využití a kromě primárního zaměření na obchod nabídne také byty, restaurace či rozsáhlé podzemní parkoviště.


Foto: MVRDV

Nejpoutavějším prvkem na celém projektu je jednoznačně netradiční pojetí fasády, která představuje pomyslné pixely. Ty jsou v různých výškových úrovních zasazeny do budovy v rozličných hloubkách a jako vyčnívající bloky znázorňují mapu Albánie včetně nepravidelnosti terénu. Jednotlivé struktury jsou navíc osazeny rostlinami a budou přístupné z interiéru, čímž vznikne pomyslné propojení výškového komplexu s městem.

Moderní stavba uprostřed nového atraktivního parku by se tak mohla stát obchodním srdcem země a předvést ještě nedávno nejchudší stát Evropy ve zcela novém hávu. Jako rychle rostoucí ekonomiku s nadějnými vyhlídkami. Veřejnosti by se měl objekt otevřít v roce 2024.

Zdroj: Designboom.com