Ilustrátor Tomáš Motal odpovídá na 25 rychlých otázek

BIGG MAGG ti ve spolupráci se studiem DRAWetc. přináší sérii rychlých rozhovorů s předními ilustrátory. Tentokrát jsme vyzpovídali Tomáše Motala.

17. únor 2019 19:59:34

#BLAF je série krátkých rozhovorů nejen o ilustrátorech a grafických designérech, ale také o street artistech a jiných umělcích, kteří tvoří cokoli vizuálního. Spolu se studiem DRAWetc. vám tyto nekonvenční umělce chceme přiblížit, a přinášíme vám tedy sérii krátkých rozhovorů týkajících se jejich profesního života a pracovních návyků. Zatím jsme stihli již vyzpovídat Jakuba Gajdošíka, Jana Grumla, Marka Rubce a dalších.

Věříme, že vám, našim čtenářům, tyto rozhovory poslouží jako zdroj pobavení, a možná také inspirace ke kreativní tvorbě. Jako čtvrtý pán na holení se nám představí NIKARIN, ilustrátor a komiksový autor, jehož tvorbu vkládáme mezi jednotlivé otázky.
BLAF je tajuplné blafání s ilustrátory.
Tomáš Motal, ilustrátor a komiksový autor

1. Analog nebo digital?
Losnu nebo Mažňáka? Digital. Když už jsem si před lety za těžký prachy ze stavebního spoření koupil grafickej tablet. Pak se u toho rok trápil a učil na něm dělat. Teď už se k rýsovacím fixám vracet nebudu. Je to nějakej starej Cintique bez obrazovky, model nevím, velikost A3, takže vhodný na cestování. Něco jako kufříkovej mobilní telefon.

2. Štětec nebo stylus?
Nevím co je stylus (jasně, mohl sem si to vygooglovat) a na štětec jsem nesáhnul od bakalářské práce na vysoké škole. To jsem naposled maloval štětcem. Hrozně se třepil a nechával na plátně chlupy. Ten šeps byl zkaženej a štětec z Hornbachu, myslim?

3. Fixa nebo tužka?
Tužku mám častěji po ruce. Koukám, že je to KOHINORka. Fixa je taky dobrá do doby, než vyschne. To mě pak nasere. Ale jinak mám rád i fixy. Ty od CENTROPENU jsou úplně v pohodě. Žádný kůl umělecký fixy mě stejně kreslit nenaučí, takže mě stačí obyč.

4. Papír nebo grafický tablet?
Nejdřív papír a pak tablet. Všechny myšlenky a nápady si pořád nejdřív skicuju na papír. Nevím, je to pro mě pořád nějak přirozenější a hlavně bezprostřední.

5. Skicák nebo halda papírů?
Jako mám oboje, ale tak nějak jsem přirozeně neorganizovanej, takže halda papírů, to je jasný. Papíry obyč kancelářský z Tesca.

6. Photoshop nebo Ilustrator?
Na ilustrator seru. Jsem barbar, takže Photoshop a co největší možný datový soubory. Pěti gygový Jpegy to je můj styl. Vzhledem k tomu, že je to verze asi tak z roku 2010, možná starší, a nic mi tam nechybí, tak jsem s tím úplně v pohodě. Teda do doby, než budu přeinstalovávat počítač, protože už nevím, kde ty cédéčka mám?

7. Freelancer nebo zaměstnanec?
Jsem svůj vlastní zaměstnanec. Žádný odbory, žádný příplatky za víkendy ani za svátky. A když budu dělat problémy, tak na hodinu letím.

8. Pojmenuj svůj style tvorby?
Když mám náladu a všechno šlape jak má, pak bych to popsal. Nejvíc namakanou, nemocnou, černobílou onanií. Když náladu nemám a nejde to, tak je to sračka. Jo a pětigigový Jpegy. To je můj styl.

9. Kde je tvoje pracovní místo?
Mám vlastní pokoj, plnej harambádí, prachu a smradu. Je to moje jeskyně a tam se mi dobře pracuje. Hlavně přes noc.

10. Jak odpočíváš?
Úplně normálně. Se ženou a se psem na procházce, u dobrýho filmu, knížky nebo videohry.

11. První práce?
Nevím, jestli byla první, ale pamatuju si, jak jsem na maloměstě jako mladej šolda rozdával letáky na vegetariánskou restauraci. Tenkrát tady neměl nikdo páru o tom, kdo to je vegetarián a tak brzo tu restauraci zavřeli. Jo to byla otázka na ilustrátorskou práci?

12. Projekt, kterej se hodně nepovedl?
Toho je sakra hodně. Zvlášť tady v tom prdelákově. Vlastně se mi nechce ani nějakej konkrétní vypichovat. Snažím se v tomhle soustředit na instinkty, a když mi na tom něco nesedí, jít od toho pokud je to možný. Nejvíc mě vytáčí promarněnej potenciál a energie vyhozená oknem. Takovým věcem se snažím vyhýbat.

13. Projekt, který se povedl nebo tě hodně naučil a si na něj pyšnej?
Já jsem pyšnej na každou svoji hotovou práci. Neumím věci ojebat, takže když už si nějakej projekt vyberu, dělám na něm naprosto soustředěně a koncentrovaně. Když pak takovou práci dodělám a vidím tem výsledek, mám z toho radost. Největší radost a uspokojení mi však přináší samotný proces.

14. Kde hledáš inspiraci?
Už od mala miluju filmy, komiksy a videohry a na tom se nic nezměnilo. Občas jdu mezi lidi a narazím na zajímavýho člověka.

15. Co posloucháš když pracuješ?
Teď momentálně ruskou klasickou hudbu a lidové písně. Většinou se to snažím spojit s tématem, na kterém pracuji, aby to ponoření bylo kompletní. V tomhle případě je to komiks odehrávající se v padesátých letech v sovětském svazu. Jinak poslouchám hodně filmovou a videoherní hudbu.

16. Kdy byla ta chvilka, kdy sis řekl jo tímhle se budu živit?
Když mě vyhodily z práce. Jako pořád to není žádná sláva, ale je to zatraceně lepší jako moje poslední zaměstnání.

17. První věc kterou ráno uděláš?
Podívám se na mobil, jestli nemám na instagramu nějaký nový lajky. Když tam nic není, jdu se vykadit.

18. Poslední věc kterou v noci uděláš?
Kontroluju, jestli je zamčeno.

19. Jméno finálního souboru?
Finální soubor většinou odevzdávám zadavateli. Od něj pak přichází poznámky k úpravám. To je pak buď new123, nebo úprava123 a když je v tom už moc velkej bordel, píšu data a časy. No maglajz.

20. Ilustrátor, komiks, film, výstava nebo něco z poslední doby?
Ilustrátory sleduju sporadicky, ale már rád tvorbu Nikoly Logosové, Juliány Chomové, Evy Jaroňové, Evy Macekové a Lucie Lučanské. Na výstavy nechodím, protože jsem dlouho pracoval v galerii a mám tím pádem nadděláno. Jednu ale doporučit můžu: Tomáš Roubal v galerii NOD. Komiksy čtu nárazově. Za poslední dobu jsem se hodně nadchnul u Baltimora a Svaté Barbory. Z filmů to byl novej Halloween, ale je to daný fandovstvím. Miluju jedničku od Carpentera, dvojku, bizarní trojku a pak H20.

21. Ilustrátor, komiks, nebo něco co je pro tebe naprosto zásadní/ základ?
Komiksy z ABC po tátovi ze 70tých a 80tých let. V devadesátých letech Kometa a pak Soudce Dredd, Hellboy, Sin City když začala vycházet CREW. Ilustrátor rozhodně Kája Saudek, když jsem byl malej, chtěl jsem umět kreslit jako on.

22. Jak sám sebe zlepšuješ a posouváš dál?
Tím že pracuju. Nechodím na večírky, ani do hospody s přáteli. Jsem zavřenej doma, nežiju.

23. Tetování máš?
Nemám. Nebylo nic tak důležitýho, abych si to musel nechat zvěčnit na tělo. Jediný ozdoby co mám na těle jsou strye z tloustnutí, típance od cigaret a jizvy od žiletek z postpubertálního emočně vypjatého období.

24. Tvoje forma prokrastinace?
Prohlížení videoherních nebo filmových webů. Sledování gameplay videí z videoher, který si nemůžu zahrát, protože nemám ps4 ani výkonnou grafickou kartu.

25. Na čem teď pracuješ?
Píšu scénář. Je to dobovka ze sovětskýho svazu, takže to chce hodně načíst a nakoukat aby to nebyl blábol. I když je to jen braková scifárna.