Zdroj: Studio NAB

Koncept vertikální farmy nabízí řešení nedostatku půdy ve městech

Cílem projektu s názvem Superfarm je vybudovat přírodní ekosystém uprostřed rušného města, který vyřeší problém s nedostatkem půdy a umožní lidem nakupovat přímo od farmářů.

14. únor 2019 12:06:42

Francouzské architektonické studio NAB představilo koncept vertikální farmy zvaný Superfarm, který má vzhledem k neustálému celosvětovému růstu populace sloužit jako alternativa tradičních farmářských metod. Jak již napovídá samotný název projektu, jedná se o budovu zaměřenou na pěstování potravin s vysokou nutriční hodnotou (tzv. superpotravin), které lze konzumovat jako doplněk zdravé stravy.


Zdroj: Studio NAB

Pěstování potravin je však podle vize studia pouze jednou ze součástí většího ekosystému v městském prostředí, který má dále zahrnovat kulturu mořských řas, chov včel a dalšího hmyzu, aquaponiku či různé skleníky. Ideální umístění farmy Superfarm je tedy na řece uprostřed města, kde může představovat řešení nedostatku půdy.


Zdroj: Studio NAB

Samotná budova je 34 metrů vysoká a má 6 pater, která se vzestupně rozšiřují. Základna budovy tak zaujímá plochu pouhých 12 krát 12 metrů, avšak navazující patra pak díky zmíněnému rozšiřování plně využívají potenciál daného prostoru. Každé z pater má svou vlastní funkci, přičemž na střeše najdeme solární panely a větrné turbiny, které zajistí energetickou soběstačnost budovy.

Kromě pěstování plodin a chovu hmyzu má však vertikální farma ještě jeden cíl, kterým je zkrátit dodavatelský řetězec potravin. Zákazníci zde totiž budou moci nakupovat přímo od farmářů, což posílí rovněž místní komunitu.

Zdroj: designboom