Zdroj: Tree Tents International

Mobilní trubkovitá chata od britské firmy umožňuje obývat i ta nejnehostinnější místa

Obydlí s názvem Fuselage lze takřka na jakémkoli místě smontovat a opět rozložit, díky čemuž si můžete vychutnat atmosféru nehostinných míst z pohodlí vyhřáté místnosti.

13. únor 2019 12:34:47

Britská firma Tree Tents International představila mobilní obydlí trubicovitého tvaru s názvem Fuselage, které má lidem poskytnout možnost utábořit se i v těch nejnepříznivějších přírodních podmínkách. Tato “lesní chatka” o rozměrech 3 krát 5 metrů je dodávána jakožto sada jednotlivých dílů, které lze smontovat a znovu rozebrat.


Zdroj: Tree Tents International

Díky jednoduchosti montáže ji lze sestavit takřka na jakémkoli odlehlém místě bez nutnosti využití těžké techniky, což vede k nižšímu ekologickému dopadu na okolní prostředí. Koncept Fuselage se řídí principem cirkulární ekonomiky, jejíž cílem je zlepšovat kvalitu životního prostředí prostřednictvím zvýšení efektivity lidské produkce, což znamená například vyrábět znovupoužitelné produkty či minimalizovat produkci škodlivého odpadu.


Zdroj: Tree Tents International

Samotné obydlí je pak vyrobeno z recyklovatelných materiálů a lze ho buďto zavěsit ze stromů, nebo postavit na podpůrné sloupky, a nevyžaduje tedy rozsáhlé základy. Z přebytečného materiálu, který není zpracován při výrobě, je následně vyrobeno kempingové vybavení jako například stoličky. Konstrukce tvořená hliníkem a dřevem je obehnána hliníkovým pláštěm, který zajišťuje vodotěsnost a odráží obraz okolí.


Zdroj: Tree Tents International

Mezi důkladně izolovanými třívrstvými stěnami se pak nachází systém sálavého vytápění a malá krbová kamna, přičemž zásobu energie zajišťují solární panely. Díky těmto prvkům se Fuselage vypořádá i s extrémními klimatickými podmínkami, což potvrzují i slova jeho designéra Jasona Thawleyho. “Fuselage jsem navrhl do vcelku extrémních prostředí, aby lidé na těchto úžasných místech mohli přebývat v obydlí, které má lehkou konstrukci, ale zároveň pořádnou výdrž,” říká.

Zdroj: designboom