Zdroj: Leviticus Cardio/Facebook

Kazašský pacient dostal první "mechanické srdce" s bezdrátovým dobíjením na světě

Jedná se o zásadní průlom v léčbě srdečních selhání, který pacientům poskytne mnohem vyšší svobodu a kvalitu života. A o to příjemnější je, že se na něm podílel také český kardiolog.

13. únor 2019 11:31:13

Zařízení zvané mechanická srdeční podpora (MST) nebo také čerpadlo krve bylo pacientovi, jehož srdce již samo nezvládalo pumpovat krev, poprvé implantováno již před více než 50 lety. Od té doby tato zařízení zachránila život nesčetnému počtu lidí, mezi které patří také Ismail Tursunov. Tento 24letý Kazach trpěl posledním stádiem srdečního selhání, a tak mu tým doktorů v prosinci loňského roku implantoval do hrudníku MST.

Nešlo však o ledajaké čerpadlo krve. Jednalo se o světově první případ, kdy pacient obdržel zařízení MST vybavené technologií bezdrátového nabíjení, která eliminuje jednu z největších slabin přístroje, jenž selhat zkrátka nesmí. Nabíjení těchto zařízení dosud probíhalo prostřednictvím drátu vyvedeného dírou v pacientově břiše, který šlo připojit buď přímo do síťové zásuvky, nebo k externí baterii.

Pacienti s tradičními čerpadly tak s sebou museli neustále nosit záložní baterii pro případ, že se jim ta, kterou zrovna používají, vybije. V takovém případě mají totiž pouhých 15 minut na její výměnu, než zařízení přestane pracovat. Díra pro vyvedení drátu je navíc náchylná na různé infekce. Tursunovo MST lze však díky nové technologii izraelské firmy Leviticus Cardio dobíjet bezdrátově.

Nabíjení nového systému probíhá prostřednictvím přenosu elektromagnetické energie mezi indukční cívkou uvnitř zařízení a externí cívkou v hrudním pásu, který si pacient pouze nasadí. Kardiologičtí experti se shodují, že se jedná o průlomové zařízení, které přinese zásadní zlepšení kvality života pacientů.

“Pacient může nyní svobodně provádět každodenní činnosti, aniž by se obával, zda je připojený ke zdroji energie, a může tak na pár hodin zapomenout, že nějakou mechanickou srdeční podporu vůbec má,” uvádí v tiskové zprávě Nir Uriel z Chicagské univerzity.

Další dobrou zprávou je, že na této průlomové operaci se podílel také český kardiolog Ivan Netuka, přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM, který byl součástí mezinárodního týmu expertů a můžete ho vidět také v prvním z videí výše.

Zdroj: Futurism