Zdroj: Orbex

Britský vesmírný startup vyvinul největší 3D vytisknutý raketový motor na světě

Technologie 3D tisku umožnila firmě Orbex vyrobit jednolitý raketový motor bez jakýchkoli spojů či svárů, díky čemuž je jednak lehčí než běžné motory, a jednak také odolnější.

11. únor 2019 09:51:24

Orbex je britský vesmírný startup, který vyvíjí malou komerční orbitální raketu s názvem Prime. Ve vývoji se sice ještě nedostal tak daleko jako třeba SpaceX či Virgin Galactic, avšak přece jen si může připsat jedno prvenství. Před několika dny totiž představil druhý stupeň zmíněné rakety Prime, který je dle tiskové zprávy vybaven “největším 3D vytisknutým raketovým motorem na světě”.


Firma tvrdí, že její motor byl jako vůbec první “unikátně vyroben jako jeden kus bez jakýchkoli svárů”. Díky tomu je raketa o 30 % lehčí a o 20 % efektivnější než ostatní rakety podobného typu. Absence spojů a svárů zároveň zajišťuje vyšší odolnost vůči extrémním teplotám a kolísání tlaku. Jako palivo bude firma využívat tzv. biopropan, který popisuje jako “obnovitelný zdroj paliva s čistým spalováním, který snižuje emise uhlíku o 90 %”.


Zdroj: Orbex

První start rakety Prime je naplánovaný na rok 2021. Pokrok Orbexu nám tedy ukazuje, že soukromý sektor v dobývání vesmíru rozhodně nepolevuje – spíše naopak, a také že technologie 3D tisku má potenciál posunout tento obor ještě dále.

Zdroj: Engadget, Futurism