Zdroj: VisitGenk.be

V belgické "zoo naopak" se budete moci projít mezi zvířaty bez ohrad a plotů

V belgickém Genku bude otevřen park s volným výběhem zvířat, mezi kterými se lidé budou moci projít, aniž by je oddělovaly ploty či ohrady. Bezpečnou vzdálenost budou totiž zajišťovat prvky krajinné architektury.

8. únor 2019 14:01:58

V parku bývylého hornického města Genk bude letos otevřen komplex zvaný LABIOMISTA (doslova směs života), za kterým stojí slavný belgický umělec Koen Vanmechelen. Uvnitř se kromě umělcova soukromého studia nachází rovněž galerie s jeho díly, víceúčelový amfiteátr či dvě prosklené voliéry.


Zdroj: Philippe van Gelooven

Největší část komplexu LABIOMISTA však tvoří 24hektarová “zoo naopak” s názvem Cosmopolitan Culture Park, kde mohou návštěvníci zhlédnout jak běžná, tak vzácná zvířata jako lama, pštros, emu, nandu či alpaka. Napříč parkem vede klikatá vyvýšená stezka z betonového agregátu, ze které mohou návštěvníci zvířata pozorovat. Žádnou ohradu či plot, který by lidi a zvířata odděloval, zde však nenajdete.


Zdroj: Philippe van Gelooven

Ochranná infrastruktura pro udržení bezpečné vzdálenosti je chytře zabudována přímo do zdejší krajiny, o což se postarali krajinní architekti ze studia BURO Landschap ve spolupráci s týmem biologů. V jednom z míst stezky, kde se návštěvníkům může zdát, že jsou od zvířat vzdáleni takřka na dosah ruky, si například mohou všimnout pár metrů hlubokých příkopů po obou stranách chodníku, které přímý kontakt znemožňují.

LABIOMISTA je zoo naopak. Zde jste člověk, který na okamžik ocitne ve zvířecím království,” uvádí Vanmechelen. Otevření je naplánováno na červen letošního roku.

Zdroj: ArchDaily, Metropolis Magazine