Zdroj: Tommaso Riva

Betonový dům na Bali přináší brutalismus do tropického prostředí

Bali je nejspíš jedním z posledních míst, kde byste stavbu podobného typu hledali. Jak však ukazuje tento dům, kombinace brutalismu s tropickou zelení funguje, a dokonce velmi dobře.

7. únor 2019 14:44:33

Na indonéském ostrově Bali vyrostla stavba s názvem A Brutalist Tropical Home in Bali, která je výsledkem spolupráce místního architektonického studia Patisandhika a designéra Dan Mitchella, jejího majitele. Brutalistní dům o rozloze 532 čtverečních metrů se nachází v malém údolí uprostřed rýžových polí na jižním pobřeží ostrova.


Zdroj: Tommaso Riva

Ústřední místností domu je dvouúrovňový obývací pokoj, jehož stěna je tvořena velkými okenními tabulemi v pravidelné mřížce. Uvnitř se dále nachází také otevřená kuchyň s jídelnou, která vede přímo ven z domu, čímž podporuje přírodní ventilaci, hudební studio, dvě koupelny a tři ložnice propojené mostem přes obývací pokoj.


Zdroj: Yellowtrace

Interiér se vyznačuje kombinací odhaleného betonu a dřevěných detailů, která má sloužit jako “prázdné plátno” pro nábytek a barevné předměty, jež prostor vyplňují. Pro zajištění udržitelnosti a šetrnosti k životnímu prostředí je dům vybaven střešními solárními panely a systémem zachytávání dešťové vody.

Zdroj: Dezeen