Zdroj: Danila Tkachenko

Ruský umělec dokumentuje opuštěné pozůstatky sovětské utopie v sérii Restricted Areas

“Dokonalá technokratická budoucnost, která nikdy nepřišla.” Tak Danila Tkachenko popisuje své fotografie, na kterých zachytil opuštěné architektonické i jiné klenoty napříč celým Ruskem.

V našem magazínu jste si nedávno mohli přečíst o projektu Monuments ruského vizuálního umělce Danily Tkachenka, který v rámci zkoumání hranic kolektivní paměti modernisticky upravil opuštěné pravoslavné kostely. Zdaleka však nejde o jediný Tkachenkův projekt. Dnes vám přiblížíme další z jeho počinů, kterým je fotosérie s názvem Restricted Areas.


Zdroj: Danila Tkachenko

V rámci této fotosérie se umělec vydal objevovat pozůstatky sovětské touhy po utopii, po níž na území Ruska zůstala celá řada opuštěných architektonických i jiných klenotů. Právě tato opuštěná místa, která kdysi ztělesňovala technologický pokrok Sovětského svazu, pak zachytil na svých fotografiích.


Zdroj: Danila Tkachenko

“Při svých cestách jsem hledal místa, která v jisté době platila za nesmírně důležitá. Tato místa jsou nyní opuštěná. Svůj význam i utopickou ideologii, která je nyní již překonaná, ztratila,” uvádí Tkachenko a pokračuje: “Mnoho z těchto míst byla tajná města, která se neobjevovala na mapách ani ve veřejných záznamech. Místa zapomenutých vědeckých triumfů, opuštěné budovy s až nelidskou propracovaností. Dokonalá technokratická budoucnost, která nikdy nepřišla.”


Zdroj: Danila Tkachenko

Ve svých fotografiích Tkachenko rovněž poukazuje na bezvýslednost naší touhy o neustálý pokrok. “Lidé se vždy snaží získat více, než mají. Historie nám ukazuje, že tohoto pokroku je často dosahováno násilím – to, co je pro lidi i pro zemi dobré, je vždy převáženo tím zlým,” dodává. Na zbytek fotografií ze série se můžete podívat zde:

Zdroj: IGNANT, Danila Tkachenko