Foto: Syfy.com

SpaceX otestoval motor, jenž by měl dopravit lidstvo na Mars

Společnost Elona Muska úspěšně otestovala revoluční motor Raptor, který je nedílnou součástí ambiciózních plánů na dobytí Marsu.

5. únor 2019 15:30:00

V noci na pondělí 4. února proběhla v testovacím zařízení v texaském McGregoru první zkouška nového motoru společnosti SpaceX, který by měl již v blízké budoucnosti pohánět kosmické lodě amerického průkopníka v soukromých vesmírných letech.

Motor s označením Raptor slibuje oproti svým předchůdcům vyšší výkon a menší nároky na palivo. Na rozdíl od současných pohonných jednotek spaluje Raptor kyslík a metan, což jsou suroviny, které lze teoreticky získat i na jiných vesmírných tělesech.

Vývoj nové generace motorů SpaceX trvá již dlouhé roky, během nichž se koncepce Raptoru radikálně změnila. Nyní však již společnost světoznámého vizionáře finišuje prototypy pro první letové zkoušky. Motory Raptor by se měly v blízké budoucnosti stát nedílnou součástí chystané rakety Super Heavy Starship, která bude do vesmíru vynášet plavidlo Starship. S touto lodí má Musk smělé plány, mimo jiné na kolonizaci Marsu.

Zdroj: Elon Musk