Zdroj: Antony Gibbon

Britský architekt navrhl betonový dům ve tvaru Möbiovy pásky

Möbiova páska je plocha tvořená pouze jednou stranou, která plynule přechází mezi rubem a lícem. Antony Gibbon tento matematický útvar zkoumá z hlediska architektury.

4. únor 2019 11:42:03

Britský architekt Antony Gibbon navrhl luxusní dům ve tvaru tzv. Möbiovy pásky. Jedná se o plochu, která má pouze jednu stranu a jednu hranu, tzn. nemá rub a líc. Tento jev dostal svůj název po matematikovi Augustu Ferdinandovi Möbiovi, který ji ho v roce 1858 objevil. Gibbon ve svém návrhu zkoumá prostorové důsledky využití tohoto anomálního útvaru jakožto betonového obvodového pláště obytného domu.


Zdroj: Antony Gibbon

Doprostřed betonové Möbiovy pásky Gibbon zasadil centralizovaný a otevřený interiér zpřístupněný prostřednictvím prosklených dveří od podlahy ke stropu, které vedou k venkovnímu bazénu ve tvaru půlměsíce, jenž obklopuje část domu. V samém středu interiéru se nachází kruhovitá kuchyň osvětlená střešním světlíkem o stejném průměru. Střechu nepravidelného pláště pak tvoří terasa, na kterou lze vystoupat po zatočeném schodišti umístěném vedle interiéru.

Zdroj: designboom