Zdroj: Reuters/SCMP

Čínský elektromobil se vypnul uprostřed rušné silnice. Aktualizoval systém

Všichni známe ten pocit frustrace, když vám na počítači v ten nejméně vhodný okamžik začne probíhat aktualizace systému. Co však teprve, když se vám tímto způsobem zablokuje auto během jízdy po dálnici?

3. únor 2019 16:06:16

Čínský výrobce elektromobilů Nio, který se prezentuje jako konkurence Tesly, před několika dny narazil na “menší zádrhel” ve svém systému chytrých vozů. Podle informací agentury Bloomberg se potenciální zákazník při zkušební jízdě po jedné z nejrušnějších silnic v centru Pekingu rozhodl, že do palubního počítače stáhne nejnovější verzi operačního systému.

Netušil však, že tím na více než hodinu úplně vypne systém vozu, který tak zničehonic zůstal stát uprostřed silnice, a vyvolal tak skrumáž v dopravě. Ve voze (zatím není jasné, o jaký model šlo) se kromě řidiče nacházel také zaměstnanec firmy Nio. Automobilka následně zveřejnila tiskové prohlášení na sociální síti Weibo, kde incident potvrdila.


Model Nio ES8, zdroj: James Bareham / The Verge

V prohlášení dále stálo, že “řidič během dopravní zácpy na Chang’an Avenue nechtěně provedl sérií operací, kterými aktivoval aktualizaci systému”. V e-mailovém vyjádření zaslaném serveru The Verge pak firma podotýká, že řidiči mělo být jasné, co přijde. “Uživatelé jsou před zahájením aktualizace systému zřetelně upozorněni, že během aktualizace musí být vůz zaparkovaný a že se během ní vypnou některé zásadní funkce,” stálo v e-mailu.


Zdroj: The Drive

Dosud tedy není jasné, zda došlo k pochybení na straně řidiče, automobilky či obou. Při incidentu naštěstí nedošlo k žádným škodám či zraněním, avšak pokud by aktualizace byla zahájena za jízdy ve vyšší rychlosti, můžeme si jen domýšlet, co by se stalo. Jedná se tedy o podnět, kterým by nejen firma Nio, ale také ostatní výrobci chytrých aut měly jednoznačně zabývat.

Zdroj: Bloomberg, Futurism, The Verge, South China Morning Post