Zdroj: Banksy/Pest Control Office

Banksyho bankovka s princeznou Dianou je prvním dílem, které věnoval Britskému muzeu

V roce 2004 nechal Banksy vytisknout tisíce upravených desetilibrových bankovek, které namísto Alžběty II. vyobrazovaly princeznu Dianu. A právě jednu z nich nyní jako své vůbec první dílo daroval Britskému muzeu.

2. únor 2019 11:30:24

Jen několik dní poté, co někdo ukradl Banksyho mural uctívající oběti teroristických útoků v Paříži, věnoval britský umělec vůbec poprvé jedno ze svých děl Britskému muzeu. Věnovaným dílem je desetilibrová bankovka známá jako Di-faced Tenner, která namísto královny Alžběty II., jež se na těchto bankovkách běžně nachází, vyobrazuje zesnulou princeznu Dianu.


Zdroj: Banksy/Pest Control Office

S tímto uměleckým kouskem přišel Banksy již v roce 2004, kdy na vybraných místech vždy rozházel tisíce těchto desetilibrovek do davů. Jeho bankovky charakterizuje hra se slovy, která až mrazivým způsobem naráží na postavení princezny Diany v královské rodině.

Již samotná část názvu “Di-faced” odkazuje na anglický výraz defaced znamenající “zohavený”. Na bankovce, kterou vydala “Banksy of England”, si dále můžete přečíst motto “slibuji zaplatit držiteli na požádání nejvyšší cenu”. Jedná se o parafrázi běžné formule používané na všech britských bankovkách, která zde však dostává zcela nový význam. Na zadní straně se pak nachází portrét Charlese Darwina doplněný o slova “nevěř nikomu”.

Dílo Di-faced Tenner Britskému muzeu věnovala organizace Pest Control, která Banksyho zastupuje při jednáních s institucemi, a bankovka bude nyní zařazena do sbírky ostatních parodicky upravených bankovek a mincí.

Zdroj: The Guardian, High Snobiety