Foto: Arch2o.com

Organický dům v Mexiku fascinuje svým architektonickým pojetím

Stavba z roku 1984 svou originální koncepcí vyčnívá snad ze všech zavedených architektonických postupů a svým zpracováním fascinuje dodnes.

2. únor 2019 10:40:03

Mexický architekt Javier Senosiain proslul svým netradičním přístupem a stal se průkopníkem organické architektury, která často budila kontroverze. Jeho počin organického domu z roku 1984 v mexickém Naucalpan de Juárez dodnes zaujme naprostou odlišností, která však není na úkor funkčnosti.


Foto: Arch2o.com

Senosiasin se při návrhu tohoto obytného domu nechal inspirovat v arašídech, jejíchž lusk vytváří dvě velké prostory propojené drobným otvorem. Koncepce budovy tedy pracuje s obdobnou formou, kdy jeden prostor představuje kuchyň, jídelnu a společenskou místnost pro denní využití a ten druhý, určený pro spánek, zahrnuje ložnici, koupelnu a šatnu.

Terén pozemku byl pro potřeby stavby do značné míry vykopán a podroben výrazné modelaci připomínající skatepark. Zde byla postupně umísťována velmi složitá hvězdicovitá konstrukce domu, která je částečně zapuštěna pod úroveň terénu. Za využití ferrobetonu byla následně kovová plastika proměněna v místnosti s funkčním interiérem a celé dílo zmizelo pod vrstvou zeminy.


Foto: Arch2o.com

Výsledná stavba tak přímo splývá s terénem a do značné míry popírá využití geometrie či symetrie v architektuře. Střecha domu je porostlá vegetací a celé okolí doplněno četnými výsadbami rostlin. Pozemek tak spíše než dům evokuje propracovanou zahradu či park.

Zdroj: Arch2o.com