Zdroj: Doug Aitken

Pavilon s fasádou ze zrcadel vytváří fata morgánu ve švýcarských Alpách

Ve švýcarském horském letovisku Gstaad je tento víkend v rámci uměleckého festivalu k vidění dočasná stavba od amerického umělce Douga Aitkena, jejíž povrch tvoří pouze zrcadla různých tvarů a velikostí.

1. únor 2019 08:04:49

Americký umělec Doug Aitken postavil ve švýcarském lyžařském letovisku Gstaad dočasný pavilon se zrcadlovitou fasádou, který je součástí festivalu současného umění s názvem ELEVATION 1049: Frequencies, který zde proběhne tento víkend. Jak udává již samotný název festivalu, tématem letošního ročníku jsou frekvence, a Aitken se zaměřil především na frekvence světla.


Zdroj: Doug Aitken/Stefan Altenburger

Fasádu jeho pavilonu s názvem Mirage Gstaad (v překladu fata morgána) totiž tvoří zrcadla různých velikostí a tvarů, která různými způsoby lámou světlo. Kromě podlahy na budově nenajdete ani jeden kousek povrchu, který by nebyl pokrytý zrcadlem.


Zdroj: Doug Aitken/Stefan Altenburger

V kombinaci s horským prostředím Alp tak vzniká velmi nevšední pohled, kdy se pavilon občas doslova ztrácí před očima. Interiér pavilonu pak tvoří krasohled odrážející okolní krajinu, který si návštěvníci mohou projít a prohlédnout.

Zdroj: designboom