Zdroj: Charles Bennett

VIDEO: SpaceX chytá padající špičku rakety do obří sítě, a skoro se jí to daří

SpaceX to se znovupoužitelností své technologie myslí skutečně vážně, takže kromě přistávání prvního stupně raket na mořských plošinách zachytává také špičku rakety, což však zatím nejde zcela podle plánů.

31. leden 2019 12:42:37

Firma SpaceX pod vedením Elona Muska již dovedla takřka k dokonalosti proces zpětného přistání prvního stupně svých raket na plošině v moři. O poznání více se však trápí s úspěšným zachycením aerodynamického krytu, tedy přibližně 14metrové špičky rakety, která během startu chrání náklad před atmosférickými vlivy. I u této součásti firma usiluje o znovupoužitelnost, protože dopad a slaná voda mohou kryt poškodit a výroba nového stojí přibližně 135 milionů Kč.


Loď Mr. Steven, zdroj: Charles Bennett

Kryt se proto snaží zachytávat pomocí speciální lodě označované jako Mr. Steven, která má nad palubou nataženou rozsáhlou síť. A protože se SpaceX v této činnosti stále zdokonaluje, trénuje tato přistání také nanečisto. Právě video z tohoto testování firma včera sdílela na svém Twitteru. Zmíněná loď se v něm snaží zachytit přistávající část aerodynamického krytu shozenou z vrtulníku ve výšce přibližně 3,5 kilometru.


Když už to vypadá, že Mr. Steven ve svém snažením uspěje, odrazí se kryt od sítě a sklouzne do vody. Chudák Steve! Nicméně nutno podotknout, že při úplně prvních pokusech o toto zachycení přistál kryt i více než sto metrů mimo svůj cíl. Je tedy vidět, že Elon Musk a jeho kolegové skutečně nezahálí a od úspěchu je již dělí jen krůček.

Zdroj: CNET, Digital Trends