Zdroj: James Turrell

James Turrell může po 45 letech dokončit slavný Roden Crater, přispěje i Kanye West

James Turrell na svém komplexu podzemních observatoří v kráteru vyhaslé sopky pracuje již zhruba 45 let. Nyní to však konečně vypadá, že jeho velkolepé dílo bude v nadcházejících letech zpřístupněno veřejnosti.

29. leden 2019 16:38:03

Světoznámý americký umělec James Turrell, který se ve své práci zabývá především zkoumáním prostoru a světla, bude nyní moci díky nově navázaným partnerstvím dokončit své nejslavnější dílo, Roden Crater. Jedná se o zcela jedinečný umělecký projekt, který se nachází v kráteru vyhaslé sopky uprostřed pouště na severu Arizony a na kterém Turell pracuje již celých 45 let.


Zdroj: James Turrell

Myšlenka tohoto díla vznikla na počátku 70. let, když Turrell strávil noc v kráteru vyhaslé sopky. Právě tehdy se rozhodl, že kráter koupí a přemění ho na astrnomickou observatoř, která bude pomocí tunelů propojená s dalšími prostory a instalacemi. Do díla zakomponoval základní prvky podzemních observatooří, se kterými přišel v 16. století jako první Tycho Brahe.

Výstavba celého komplexu je však značně náročná, a tak se projekt již dlouhá léta táhne z důvodu nedostatku finančních prostředků. Nyní však Turrell získal nové zdroje financování, mezi kterými je také Kanye West.

Ten po prosincové návštěvě rozestavěného díla přislíbil darovat 10 milionů dolarů (225 milionů Kč) na jeho dostavbu, a opět tak existuje naděje, že tento velkolepý projekt, který má na daném místě vydržet stovky let, v nadcházejcích letech otevře brány také široké veřejnosti.


Zdroj: ArchDaily, designboom