zdroj: Elixir Mystery

Fenomén escape room: Trénuj logické myšlení, smysl pro soutěživost a týmového ducha

Jak můžeme dovednosti z únikové hry využít v reálném životě, a co naopak dělat, když se máme z escape roomu dostat pod časovým tlakem?

29. leden 2019 14:10:36

Stejně jako se burgery před časem staly trendem v oblasti gastronomie, jsou dnes únikové hry hitem volnočasové zábavy. V předešlých článcích jsme si již řekli, co inspirovalo jejich vznik. Dále jsme si ukázali, že jsou dostupné také v Praze a jejich neustálá vybookovanost jasně vypovídá o tom, že jde o skvělou týmovou aktivitu, kterou se jednoduše vyplatí vyzkoušet.

Fenomén escape roomů se poprvé objevil již zhruba před deseti lety od té doby vznikly po celém světě tisíce míst, kde mohou lidé otestovat své logické myšlení, smysl pro soutěživost, týmového ducha, odvahu, kreativitu, bojovnost, výdrž a v neposlední řadě také schopnost plnit úkoly podle ne zcela jasného zadání.

V konečném důsledku stojí úniková hra za vyzkoušení už jen proto, že právě tyto vlastnosti jsou využitelné i v reálném životě.

Zvládání krizových situací

Okamžitě po začátku hry se celý tým dostane do přirozeného stresu, který je způsobený časovým tlakem a pocitem zodpovědnosti za ostatní. A přestože se v případě neúspěchu nic nestane, stále jde o krizovou situaci, při jejímž řešení je důležité zůstat v klidu, racionálně přemýšlet, neunáhlovat se, používat logiku a občas také „selský rozum“ a nevěnovat zbytečnou pozornost nedůležitým věcem.

Týmová hra

Stejně jako v životě ani v únikové hře nejsi na všechno sám. Určení vedoucího a stanovení kompetencí jednotlivců může pomoci ke značné časové úspoře a minimalizaci výše zmíněného stresu. Kromě toho, že každý člen týmu ví, jaký je jeho úkol, musí také důvěřovat ostatním kolegům, a neméně důležitou roli pak hraje také vzájemná komunikace a předávání informací.

Komunikace

Dostáváme se k nejdůležitějšímu bodu zvládání krizových situací jak v escape roomu, tak v reálném životě. Komunikace pod tlakem je sice náročnější, avšak o to důležitější je zachovat chladnou hlavu, klid i přiměřený tón hlasu a pracovat s klíčovými informacemi. Na místě je také diskuse a demokratické rozhodování většiny o postupu.

Strategie a koncentrace

Když se máte vypořádat s escape roomem nebo problémem v reálném životě, soustředění, koncentrace a zaměření na hledání konkrétního řešení celý proces značně urychlí. Když je tma, hledáš vypínač, když jsou zamknuté dveře, řešíš, co by je mohlo otevřít – nemusí to však být vždy klika. A o tom to celé je. Nezaměřovat se na okolí, ale na konkrétní problém. A když je k dispozici rada či nápověda, je dobré se jí řídit, a to hlavně tehdy, když přichází od kompetentní osoby.

Cíle

Na cíle mysli na úplném začátku. Chcete se zabavit, pokořit světový rekord, ukázat své schopnosti, získat něco konkrétního nebo se jen svézt na práci druhého? Ať už je to cokoli, mějte to stále v hlavě a používejte při tom výše zmíněné nástroje a taktiku.

Escape room je jednoduše trend, který se vyplatí vyzkoušet. Jde o krizovou situaci nanečisto a v menším měřítku, kterou však můžete řešit s těmi správnými lidmi a užít si u toho kopec zábavy. Navíc si odnesete pár zážitků, které na své kamarády můžete vytáhnout, když to budou nejméně čekat.

Tenhle článek je placenou spoluprací s Elixir Mystery.