Foto: Motor1.com

Aiways RG Nathalie: Sporťák na metanol míří do Evropy

Německý konstruktér Roland Gumpert se vrací do hry. Za pomoci čínského kapitálu letos na evropském trhu uvede revoluční vůz, o jehož pohon se starají elektromotory v kombinaci s palivovými články, jenž využívají metanol.

27. leden 2019 13:31:18

Roland Gumpert se proslavil již na přelomu tisíciletí jako úspěšný šéf Audi Sport. O pár let později založil vlastní automobilku a uvedl svůj supersportovní vůz Gumpert Apollo, jehož jízdní vlastnosti ohromily širokou laickou i odbornou veřejnost.

Ačkoliv měl Gumpert v plánu další rozšiřování výroby, ekonomická krize a finanční problémy jeho manufaktury ho dostaly mimo hru, když jeho bankrotující značku kompletně převzal investor z Hong Kongu.

Německý konstruktér však nezahálel a spojil se s čínským start-upem Aiways, jenž plánuje silnou ofenzívu na poli elektromobilů. Gumpert pro nového výrobce zkonstruoval sporťák nesoucí v názvu jeho iniciály v kombinaci se jménem dcery a výsledek je dech beroucí.


Foto: Motor1.com

Nový Aiways RG Nathalie slibuje maximální rychlost 305 km/h, akceleraci pod 2,5 sekundy a dojezd přesahující 1200 kilometrů. To vše zásluhou čtveřice elektromotorů Bosch, které generují výkon 436 koní. Tento výkon je dále přenášen pomocí poměrně extrémní dvojstupňové automatické převodovky, která přepíná převody v rychlosti 160 km/h a zajišťuje tak velmi vysoký točivý moment.


Palivové články vozu. Foto: Motor1.com

Nejrevolučnějším prvkem nové RG Nathalie jsou však 10 kilowattové palivové články pod přední kapotou. Ty pomocí katalytické reakce přeměňují směs metanolu a vody na vodík, čímž dochází k výraznému navýšení dojezdu vozu.

Designově velmi povedená novinka doposud neznámého výrobce by měla vstoupit na evropský trh již letos. Výroba bude probíhat sériově v Německu a patrně také v Číně. Více informací slibuje firma Aiways odhalit na březnovém autosalonu v Ženevě.

Zdroj: Aiways