Foto: Knut Folstad

Uprostřed norských pastvin vyrostla vila inspirovaná zemědělským nářadím

Na jihu Norska vyrostla poutavá rodinná vila, jež citlivě splývá s krajinou a svým vzezřením replikuje hospodářské nářadí.

27. leden 2019 12:57:18

Uprostřed pastvin na norském venkově, přibližně 15 kilometrů jižně od čtvrtého největšího norského města Stavanger, vyrostla ve členitém terénu vila, za jejíž podobou stojí architektonické kanceláře Hoem a Folstad Arkitekter.

Vila Tjelta působí netradičně po všech stránkách. Jelikož leží uprostřed četných travnatých porostů, pastvin a polí, rozhodli se autoři projektu uplatnit lehkou modelaci terénu, která tak zabrání silným větrům v lokalitě. Terén pozemku je tedy v několika částech pozvednut, přičemž jej dále lemuje přírodní kámen.


Foto: Knut Folstad

Samotnou vilu se pak architektům podařilo dobře začlenit do zemědělské lokality a ačkoliv působí zejména zevnějškem velmi moderně, daří se jí velmi citlivým způsobem splývat s okolní krajinou.

Komplex je rozdělen do dvou samostatných celků. Jeden tvoří výhradně obytné prostory, zatímco ten druhý disponuje garáží a místnostmi pro ubytování hostů. Fasáda obou staveb je pokryta zkorodovanými kovovými panely, čímž dochází k efektu patiny s cílem evokovat v krajině starý zrezavělý pluh, či jiné zemědělské nářadí. Střechy jsou dále kompletně porostlé extenzivními lokálními druhy travin, což jenom stvrzuje přirozenost struktury v daném prostoru.

Interiéry jsou vyvedeny z několika různých druhů dřeva, přičemž dřevo a žula jsou nejvýraznějšími materiály uvnitř vily. Všechny dřevěné obklady byly vyrobeny na míru přímo na místě pozemku během stavby. Vnitřní prostory tak ukrývají bohaté know-how předních norských řemeslníků.

Zdroj: Arch2o.com