Zdroj: Boeing

Autonomní taxi dron od Boeingu má za sebou první testovací let

Během jediného roku dokázal Boeing pokročit od koncepčního návrhu svého autonomního taxi dronu až k funkčnímu prototypu, který má nyní za sebou první zkušební let.

24. leden 2019 11:38:11

S plány a koncepty létajících taxi dronů přišla již celá řada firem jako Uber, Rolls-Royce, Audi či slovenský AeroMobil. Jen některým z nich se však zatím podařilo dojít až do stádia reálného testování. Boeing však právě tohoto milníku nyní dosáhl, když v rámci inovačního programu NeXt uskutečnil první zkušební let svého elektrického VTOL letounu.


Zdroj: Boeing

Ačkoli letoun v rámci testu pouze vzlétl, vznášel se a zase přistál, firma je s dosavadním průběhem vývoje spokojená. “Během jednoho roku jsme od koncepčního návrhu pokročili až k funkčnímu prototypu,” uvádí v tiskové zprávě viceprezident Boeingu Greg Hyslop. Testování se bude nyní postupně zaměřovat na další funkce jako tradiční horizontální let, a především na přechod mezi těmito dvěma módy (vertikální a horizontální).

Výsledným produktem má být řešení umožňující vzdušnou přepravu cestujících v městském prostředí, a to především v místech, kde je pozemní doprava pomalá či nerealizovatelná. Mluví se rovněž o nákladní verzi letounu, která by unesla až 230 kg zboží či materiálu. Pro letošní rok i firma klade za cíl přejít z testování v uzavřených prostorech na zkušební lety venku.

Zdroj: Engadget, CNET