Zdroj: Adem Altan/AFP/Getty Images

V Turecku leží opuštěná vesnice se stovkami identických zámků ve stylu Disneyho

Projekt luxusního bydlení s názvem Burj Al Babas měl přilákat movité zahraniční kupce, nicméně po kolapsu turecké ekonomiky se stavební práce zastavily a z přepychové zástavby se stalo město duchů.

22. leden 2019 11:40:12

Zhruba napůl cesty mezi dvěma největšími tureckými městy Istanbul a Ankara se nachází zástavba s názvem Burj Al Babas, kterou tvoří necelých 600 identických malých zámků jako vystřižených z Disneyho pohádek. Jedná se o projekt luxusního bydlení, který měl přilákat bohaté zahraniční kupce. Developerská firma Sarot Group, která za projektem stojí, však v listopadu minulého roku kvůli svým dluhům vyhlásila bankrot, a rozestavěné městečko tak zůstalo zcela opuštěné.


Zdroj: Adem Altan/AFP/Getty Images

Realizace projektu započla již v roce 2014, nicméně vzhledem k loňskému dramatickému kolapsu turecké ekonomiky nyní není jisté, zda bude vůbec někdy dokončen. Dle původních plánů měla zástavba nacházející se poblíž menšího města Mudurnu obsahovat celkem 732 identických domů ve stylu francouzských zámků, přičemž jejich obyvatelé měli mít k dispozici širokou škálu kulturních, komerčních, sportovních i relaxačních zařízení.

Než firma Sarot Group vyhlásila bankrot, stihlo se postavit 587 domů, z nichž bylo 350 rezervováno za ceny od 8,3 do 12 milionů Kč. Naděje na dokončení výstavby však možná stále existuje. “Hodnota projektu je stanovena na 200 milionů dolarů (4,5 miliardy Kč – pozn. red.). Pro splacení dluhu nám stačí prodat 100 domů,” uvedl pro Bloomberg Mezher Yerdelen, člen představenstva firmy.

“Věřím, že se z této krize během následujících čtyř až pěti měsíců můžeme dostat a projekt v roce 2019 alespoň částečně uvést do provozu,” dodal.

Zdroj: Dezeen, Business Insider, Bloomberg